Reklama

Przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miasta Tarnobrzega Damian Szwagierczak o budżecie na 2023 rok: - Czeka nas trudny czas

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pexels/Archiwum

Przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miasta Tarnobrzega Damian Szwagierczak o budżecie na 2023 rok: - Czeka nas trudny czas - Zdjęcie główne

Damian Szwagierczak - przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miasta Tarnobrzega. | foto Pexels/Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Samorządy pracują nad budżetami na 2023 roku. Kryzys energetyczny, wysoka inflacja i drożyzna sprawiają, że nie jest łatwo. - Na pewno będą szukane oszczędności. Czeka nas trudny czas - mówi Damian Szwagierczak, przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miasta Tarnobrzega.

Już wkrótce radni powinni otrzymać projekt uchwały budżetowej na 2023 rok. Patrząc na informacje z różnych stron Polski można się spodziewać trudnych decyzji, bo szalejąca drożyzna, inflacja i kryzys energetyczny, wpływają na nasze życie.

Już wcześniej pisaliśmy o oszczędnościach w funkcjonowaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Na przykład sauna jest czynna trzy razy w tygodniu. W niektórych miastach w całym kraju ośrodku sportu obniżają temperaturę wody w basenach, ale jak na razie w Tarnobrzegu nikt o tym nie mówi. Już zostały wprowadzone podwyżki wejściówek na siłownię, basen. Nowy cennik wprowadza opłatę za korzystanie z oświetlenia na Orliku nad Wisłą - w wysokości 10 złotych za godzinę. - Powód? Wzrost kosztów energii i energii cieplnej - tłumaczy Przemysław Smoliński, dyrektor MOSiR w Tarnobrzegu.

Nadal nie wiadomo czy w tym sezonie zimowym działać będzie sztuczne lodowisko przy Szkole Podstawowej numer 9. Wszystko uzależnione jest od tego czy będzie mroźno. Utrzymanie obiektu przy temperaturze 0 stopni Celsjusza jest kosztowne.

Kolejny krokiem w szukaniu oszczędności jest oświetlenie miasta.  Podwyżki są ogromne. W styczniu 2022 roku miasto za megawatogodzinę płaciło 670 złotych, a we wrześniu już 1121 złotych! Na niektórych osiedlach już jest ciemno. - Decyzję o tym, w jakich obszarach możemy sobie pozwolić na zmniejszenie ilości zużywanej w mieście energii musimy podjąć bardzo rozważnie, by ewentualnych oszczędności nie uzyskać kosztem na przykład bezpieczeństwa mieszkańców - wyjaśniał we wrześniu Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega. W porze nocnej nie będą oświetlane niektóre budynki użyteczności publicznej. W planach mamy także ograniczenie liczby iluminacji świątecznych. WIĘCEJ NA TEN TEMAT - TUTAJ

CO Z BUDŻETEM?

Zbliża się najważniejsza sesja rady miejskiej w roku. Już wkrótce przyjmowana będzie uchwała budżetowa na nowy rok i tutaj trzeba się spodziewać oszczędności i trudnych decyzji.

- Nie ma co ukrywać, oszczędności będą konieczne. Oświata - jest niedoszacowana od wielu, wielu lat. Realizowane będą inwestycje z Polskiego Ładu i raczej to byłoby na tyle. Już jesteśmy po podwyżce stawek podatku od nieruchomości. Koszty obsługi kredytu będą olbrzymie, a wpływy do miejskiej kasy mniejsze niż ostatnio. Na pewno będą cięcia w dotacjach organizacji pozarządowych, ale mam tutaj pomysł, jak pomóc stowarzyszeniom w szukaniu dodatkowych pieniędzy.

- wyjaśnia Damian Szwagierczak, przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miasta Tarnobrzega.

Raczej pewne są cięcia w sporcie, kulturze, a dodatkowo konieczna będzie analiza utrzymania miejskiej zieleni. Nikt na razie nie mówi o komunikacji miejskiej, ale już teraz większe miasta przygotowują podwyżki cen biletów, zatem być może czeka to także Tarnobrzeg.

Do sprawy będziemy wracać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy