reklama

Prąd drożeje, a samorządy z Podkarpacia szukają oszczędności. W Tarnobrzegu wyłączonych zostanie część świateł! Czy ciemno będzie także w Rzeszowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Już kilka dni temu pisaliśmy o tym, że podkarpackie samorządy czeka teraz trudna decyzja: podwyżki cen energii elektrycznej uderzą w budżety miast i gmin. Już teraz na częściowe wyłączenie miejskiego oświetlenia zdecydowało się Krosno. Wkrótce tak samo zrobi Tarnobrzeg, gdzie już teraz płaci się za prąd o 100 procent więcej niż na początku 2022 roku.
reklama

 - W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, miasto zmuszone jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od najbliższej niedzieli (11 września) oświetlenie w całym mieście zostanie wyłączane w godzinach od północy do godziny 4 rano - poinformował kilka dni temu Urząd Miasta Krosno.

- Miasto Krosno, dla potrzeb obiektów miejskich i oświetlenia ulicznego kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. W zakończonym kolejnym postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą cenę zaproponował dotychczasowy sprzedawca energii. Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh wobec dotychczasowej kwoty 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost cen, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie - informuje samorząd Krosna.

Już wcześniej taką decyzję podjęto w Jaśle, a lampy były zgaszone głównie na bocznych uliczkach.

O 100 PROCENT WIĘCEJ!

Teraz do tej listy trzeba będzie jeszcze dopisać Tarnobrzeg. Podwyżki są ogromne. W styczniu 2022 roku miasto za megawatogodzinę płaciło 670 złotych, a we wrześniu już 1121 złotych! Teraz grupa zakupowa, w skład której wchodzą podmioty: Miasto Tarnobrzeg, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Tarnobrzeg, Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego S.A. i Rejon Dróg Miejskich S.A., przygotowuje się do przetargu. Ceny na pewno będą wysokie i konieczne są oszczędności.

- Będziemy chcieli wdrożyć jakieś rozwiązania mające na celu wygenerowanie oszczędności. Obecnie przygotowywane są analizy. Decyzję o tym, w jakich obszarach możemy sobie pozwolić na zmniejszenie ilości zużywanej w mieście energii musimy podjąć bardzo rozważnie, by ewentualnych oszczędności nie uzyskać kosztem bezpieczeństwa mieszkańców. Rozpoczynamy objazd miasta pod kątem oceny możliwości wyłączania, czy to w części oświetlenia niektórych ulic, czy co drugiej lampy. Brane jest pod uwagę ewentualne instalowanie sterowników, a także przekaźników czasowych zmniejszających natężenie oświetlenia. Będziemy wyłączali lampy nad jeziorem, uliczne górne w całości, a zmierzchówki będą wyłączane w granicach północy.

- mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. W porze nocnej nie będą oświetlane niektóre budynki użyteczności publicznej.

- W planach mamy także ograniczenie liczby iluminacji świątecznych - dodaje.

CO Z RZESZOWEM?

Także w stolicy województwa będzie mniej światła. W 2022 roku koszt oświetlenia ulic Rzeszowa wynosi 15 milionów 207 tysięcy złotych. W 2023 roku na pewno będzie drożej i to szacunkowo aż trzy razy więcej (teraz jest to 380 zł za MWh, a według nowych propozycji ma być to 1200 zł). Oszczędności mają polegać na wyłączaniu 6 tysięcy latarni w godzinach nocnych od 23 do 4 rano. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama