reklama

Na rowerach, pieszo, albo w biegu. Wyruszyła Pielgrzymka Tarnobrzeg - Sulisławice. Zobacz fotografie z trasy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Po raz kolejny wierni z Tarnobrzega wyruszyli na Pielgrzymkę do Sulisławic w województwie świętokrzyskim. Tym razem były to aż trzy grupy: piesza, rowerowa i biegowa. Pielgrzymowanie rozpoczęło się w sobotę na placu przed Klasztorem Ojców Dominikanów.
reklama

Ponad 16-kilometrową trasę z Tarnobrzega do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach pokonują trzy grupy i prawie 100 osób. O godzinie 8 rozpoczęła swój marsz grupa piesza, a o godzinie 9 wyruszyli pasjonaci biegania oraz jazdy na rowerze. Po godzinie 10 wszyscy spotykaja się na postoju w Koprzywnicy.

Od siedemnastego wieku Sulisławice słyną jako sanktuarium maryjne ściągając setki pielgrzymów odwiedzających i modlących się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Bolesnej zwaną Matką Boską Sulisławską. To miejsce często nazywane jest "Sandomierską Częstochową".

O OBRAZIE

8 września 1913 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu Matki Boskiej Sulisławskiej, w której uczestniczyli: biskup sandomierski, Marian Ryxa, biskup kielecki, Augustyn Łosiński, 150 kapłanów i tłumy wiernych, w tym duża grupa arystokracji. Złote korony, zaprojektowane przez artystę krakowskiego, Karola Frycza wykonano w firmie złotniczej Bitschana w Warszawie.

Niestety, wszystkie drogocenne i zabytkowe oprawy padły ofiarą kradzieży dokonanej w nocy z 14 na 15 kwietnia 1940 roku. Ogołocony obraz złodziej porzucił na pobliskim cmentarzu. Obraz, poddany w latach 1989-1990 gruntownej konserwacji po raz drugi koronował 7 lipca 1991 roku Nuncjusz Apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk. Nowe korony poświęcił w Radomiu papież Jan Paweł II podczas czwartego pobytu w ojczyźnie.

Druga kradzież miała miejsce w nocy z 27 na 28 października 1992 roku. Po tej kradzieży, kiedy poszukiwania i śledztwo nie przyniosły rezultatów postawiono, że miejsce wizerunku wypełni jego kopia. 7 października 1993 roku nastąpiła koronacja owej kopii. Pięć miesięcy później, w marcu 1994 roku nieznany mężczyzna oddał obraz pasterzowi warszawskiej parafii św. Barbary na Koszykach. W dniach 7-8 września 1994 roku nastąpił triumfalny powrót obrazu do sulisławskiej świątyni. Odbyła się uroczysta intronizacja wizerunku.

Zobaczcie zdjęcia z wyjścia z placu przy Klasztorze Ojców Dominikanów, a także ujęcia z trasy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama