reklama

Ile jest na Podkarpaciu dziewic konsekrowanych? Najnowsze dane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ile jest na Podkarpaciu dziewic konsekrowanych? Najnowsze dane - Zdjęcie główne

Ile na Podkarpaciu jest dziewic konsekrowanych? | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieDziewice konsekrowane - ten temat na naszym portalu był ostatnio bardzo często komentowany. Postanowiliśmy sprawdzić ile na Podkarpaciu jest verginetek, czyli dziewic konsekrowanych.
reklama

Kto może zostać dziewicą konsekrowaną? Ile jest takich kobiet w diecezjach obejmujących swoim zasięgiem województwo podkarpackie?

Dziewice konsekrowane w podkarpackich diecezjach

- Konsekracja to z łacińskiego poświęcenie, ofiarowanie. Osoby konsekrowane to osoby, które ofiarują swoje życie Bogu przez życie zgodne z trzema radami ewangelicznymi: ubóstwem, czystością i posłuszeństwem. Osoby konsekrowane dzielą się na kilka grup, wśród których są choćby siostry zakonne i bracia zakonni. Te dwie grupy liczą najwięcej osób - wskazuje rzecznik prasowy diecezji rzeszowskiej, ksiądz Tomasz Nowak. - Ogólnie są to osoby działające bez struktur, którzy sami się utrzymują i modlą. Po odpowiednim przygotowaniu i czasie próby, dziewice, wdowy i wdowcy składają uroczyste śluby w obecności biskupa, który konsekruje te osoby. Przez konsekrację zobowiązują się publicznie do życia zgodnego z Ewangelią, do większego zaangażowania w życie Kościoła. Jednocześnie mogą liczyć na modlitwę i wsparcie wspólnoty w Kościele.

reklama

W całej Polsce żyje 428 dziewic konsekrowanych. Diecezja przemyska to 15 dziewic, diecezja sandomierska ma 9 konsekrowanych dziewic, a rzeszowska 7 takich kobiet. W diecezji tarnowskiej konsekracji poddało się 5 dziewic, a w diecezji zamojsko-lubaczowskiej tylko jedna. Najwięcej dziewic konsekrowanych funkcjonuje w diecezji krakowskiej, gdzie jest ich 58.

reklama

W 2023 roku grono dziewic konsekrowanych w Polsce powiększyło się o 31 pań.

Obowiązki

Dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego składają zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory. W ten sposób, łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana, oraz Kościoła świętego, nieustannie wielbią Ojca Niebieskiego i wypraszają zbawienie świata.

Do konsekracji można dopuszczać dziewice żyjące w świecie, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświeconym służbie Kościołowi i bliźnim i zostały dopuszczone do konsekracji przez Biskupa Diecezjalnego. Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się bezpośrednio do Biskupa Diecezjalnego, przedstawiając prośbę o rozeznanie i konsekrację oraz opinię księdza proboszcza, życiorys i świadectwo chrztu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo