Reklama

Elżbieta Łukacijewska: politycy PiS kłamali w sprawie Pegasusa i nie tylko. Oni już tak mają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Elżbieta Łukacijewska: politycy PiS kłamali w sprawie Pegasusa i nie tylko. Oni już tak mają - Zdjęcie główne

Elżbieta Łukacijewska: Politycy PiS-u z taką łatwością oszukują Polaków, że nie jestem zdziwiona kolejnymi kłamstwami. | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Z Elżbietą Łukacijewską, posłanką do Parlamentu Europejskiego, rozmawiamy o aferze z systemem Pegasus i działaniach rządu w tej sprawie. Pytamy też, czy zwykły obywatel Polski powinien się bać.

- Afera z kupnem systemu inwigilacji Pegasus przez polski rząd zatacza coraz szersze kręgi. Co się o tej sprawie mówi w Parlamencie Europejskim? 

- Wszędzie słychać głosy niedowierzania, ale też zażenowania, że system, który ma służyć do  walki z przestępczością czy analizą rozmów i działań zagrażających bezpieczeństwu kraju, został agresywnie użyty do tego, żeby podsłuchiwać opozycję, czy osoby nie zgadzające się na niszczenie państwa przez obecną władzę. Czyli system został użyty do walki politycznej.

Pamiętamy aferę Watergate w USA. Tam za niezgodne z prawem działania (podsłuchy) przeciw konkurentom politycznym doszło do niebywałego kryzysu politycznego i ustąpienia prezydenta Nixona ze stanowiska. Takie są konsekwencje w demokratycznym kraju. Nie u nas niestety.

- Czy ta sprawa ma wpływ na stosunek Unii do Polski? 

- Niewątpliwie ta sprawa pogłębia nieufność do obecnego rządu, zwłaszcza przez ewentualnych inwestorów, a także unijne rządy, których składki, z podatków podatników, trafiają do Polski. Standardy, przestrzeganie prawa i zasad, niezależna od polityków prokuratura i sądy dają bezpieczeństwo inwestycjom i miliardom euro, które Polska otrzymuje z budżetu UE. Brak standardów i zasad powoduje obawy, wątpliwości i wymusza wprowadzanie dodatkowych zabezpieczeń lub wycofanie się z niepewnych inwestycji.

- Jak pani ocenia działania rządu w tej sprawie? Bo najpierw było totalne zaprzeczanie, a potem Jarosław Kaczyński, wicepremier do spraw bezpieczeństwa oświadcza, że program Pegasus został kupiony, ale nie po to, żeby podsłuchiwać opozycję. To po co? Sami siebie podsłuchiwali? 

- Politycy PiS-u z taką łatwością oszukują Polaków, że nie jestem zdziwiona kolejnymi kłamstwami.

Mieliśmy kilkudniowe opowiadanie bajek, że systemu do inwigilacji Pegasus rząd PiS-u nie kupił, słyszeliśmy kpiny i opowiadanie bajek przez członków rządu. Następnie, przypuszczam, że w obawie o skutki "nieładu Pisu", który wprowadza chaos podatkowy i utratę części wynagrodzeń, przez wszechobecną drożyznę wywołaną przez PiS, Kaczyński dzielnie powiedział, że Pegasus jednak w Polsce jest. Tym samym zrobił z tych, którzy kłamali pożytecznych... dla tej władzy.

Więc podsumowując kłamstwo jest na porządku dziennym, a kto kłamie jest niewiarygodny.

- Czy normalny, zwykły obywatel Polski powinien się bać?

- Zwykły obywatel powinien przestać wierzyć w bajki, kłamstwa i tępą propagandę telewizji publicznej. W ciagu sześciu lat PiS zniszczyl to na co całe społeczenstwo pracowało od 1989 roku.

Jeżeli rządzący byli w stanie użyć podsłuchów na opozycję, to nie będą mieli żadnych oporów, aby aparat państwa użyć przeciwko zwykłemu obywatelowi w myśl starej komunistycznej zasady "dajcie człowieka a paragraf się znajdzie". Zwłaszcza gdy obywatel wejdzie w spór z politykiem czy rodziną kogoś z PiS-u.

Mieliśmy tego mały przykład przy stłuczce samochodu rządowego wiozącego Szydło z samochodem młodego chłopaka. Wszyscy kłamali, zacierali ślady i udowadniali winę niewinnego. To była malutka sprawa, wystarczyło powiedzieć, że kierowca Szydło nie przestrzegał przepisów i przeprosić. I byłoby po sprawie. W tak błachej sprawie użyto aparatu państwa, aby winę zrzucić na młodego człowieka.

Proszę więc zadać sobie pytanie czy ktoś z Was będzie w stanie wygrać proces sądowy z politykiem PiS-u, jeśli prokuratura i sądy będą całkowicie uzależnione od władzy? Kto wygra przetarg, jeśli konkurentem będzie np. rodzina polityka partii rządzacej?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy