Reklama

"Afera Podkarpacka". Były poseł PSL z Podkarpacia Jan B. oskarżony. Miał przyjmować wysokie łapówki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jan B./Twitter/opr. własne

"Afera Podkarpacka". Były poseł PSL z Podkarpacia Jan B. oskarżony. Miał przyjmować wysokie łapówki - Zdjęcie główne

Były poseł PSL Jan B. z zarzutami | foto Jan B./Twitter/opr. własne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Jan B., były baron Podkarpackiego Stronnictwa Ludowego na Podkarpaciu, został oskarżony o przyjęcie wysokich łapówek pieniężnych oraz sztabki złota, w zamian za załatwienie spraw dla biznesmenów i urzędników. Do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił już akt oskarżenia, przygotowany przez Prokuraturę Krajową.

Jak przekazuje Prokuratura Krajowa, do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu politykowi Janowi B. oraz 11 innych osobom, związanym z tzw. aferą podkarpacką. 

Były baron PSL Jan B. z zarzutami

Byłemu posłowi Janowi B. ogłoszono zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych od leżajskiego przedsiębiorcy Mariana D., m.in.:

  • w zamian za pośrednictwo w załatwianiu spraw polegających na uzyskaniu preferencyjnych stosunków handlowych z Rafinerią Jasło S.A.,
  • korzystnego dla Mariana D. i kierowanej przez niego spółki orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego,
  • powołania córki Mariana D. na urząd sędziego,
  • nakłaniania funkcjonariuszy publicznych: Zbigniewa Z. (Starosty Powiatu Przeworskiego), Jana M. (Komisarza Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie), Mirosława S. (Zastępcy Komendanta Głównego Policji) do ujawniania mu informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych.
Kolejne zdarzenia dotyczą nakłaniania Zbigniewa Z. do udzielenia korzyści majątkowej w kwocie miliona złotych w zamian za wywarcie wpływu na decyzję sędziego rozpoznającego ewentualny wniosek prokuratury o zastosowanie wobec Zbigniewa N. tymczasowego aresztowania w celu jego nieuwzględnienia.

Następne czyny dotyczyły udaremnianie zaspokojenia Skarbu Państwa przez zbycie w październiku 2015 r. składników majątkowych zagrożonych zajęciem z uwagi na prowadzone wobec niego sprawy karne, w związku z którymi groziła mu grzywna i przepadek korzyści majątkowych pochodzących z przestępstw.

Zdaniem prokuratury Jan B. przyjął łapówki w postaci 813 tysięcy złotych w gotówce, sztabki złota o wartości ponad 128 tysięcy złotych oraz nieoprocentowaną pożyczkę w kwocie 150 tysięcy złotych.

Czyny zarzucane Janowi B. zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności

Jan B. usłyszał zarzuty związane z tzw. aferą podkarpacką już w listopadzie 2015 roku oraz w styczniu 2019 roku. Wielowątkowe śledztwo w sprawie "afery podkarpackiej" prowadzone jest od kilku lat.

Oprócz byłego posła PSL, zarzuty w tym śledztwie usłyszało kilkadziesiąt osób, w tym m.in: były wiceminister infrastruktury, byli szefowie rzeszowskich prokuratur, podkarpacki biznesmen z branży paliwowej i jego wspólnicy, były prezes i były wiceprezes Rafinerii Jasło, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, były Kierownik Działu Kontroli Podatkowej w Drugim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie, kierownik zespołu zajmującego się bankowością korporacyjną jednego z banków, były Dyrektor Urzędu Ochrony Państwa w Rzeszowie, były prezes NIK, byli członkowie Zarządu PGE EO, były funkcjonariusz ABW, inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Nisku.

Kilka osób z "afery podkarpackiej" zostało już skazanych

W styczniu 2017 r. na karę łączną 4 lat pozbawienia wolności prawomocnie skazany został Marian D. Następnie w lutym 2018 r. prawomocny wyrok skazujący 1 roku i 8 miesięcy pozbawiania wolności zapadł wobec byłego Dyrektora Urzędu Ochrony Państwa w Rzeszowie. Natomiast w marcu 2018 r. prawomocnie skazany został także oskarżony w efekcie prowadzonego śledztwa były funkcjonariusz Agencji bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ponadto w październiku 2020 r. na karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności skazana została prawomocnie była Prokurator Apelacyjna w Rzeszowie.

Natomiast w styczniu 2020 roku prawomocny wyrok trzech lat pozbawienia wolności usłyszał Mirosław K., były marszałek województwa podkarpackiego, oskarżony przez inną jednostkę prokuratury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy