reklama

Wielkanoc dawniej. Zobacz unikatowe fotografie także z województwa podkarpackiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Przed nami Wielkanoc. Możecie teraz zobaczyć, jak kiedyś wyglądało świętowanie blisko 100 lat temu. Mamy unikatowe zdjęcia z Podkarpacia.
reklama

Wielka Sobota to tradycja święcenia pokarmów. Do koszyków wkładane są różne pokarmy i obok figurki baranka z cukru lub masła, znajdują się w nim pisanki, szynki, kiełbasy, mazurki, chrzan czy sól.

Niedziela Wielkanocna jest najstarszym i największym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym Zmartwychwstanie Jezusa. Od czasu przyjęcia w Polsce chrześcijaństwa duchowni odprawiają uroczystą mszę świętą, wierni po powrocie z kościoła siadają przy rodzinnym stole, dzielą się poświęconym pokarmem, składają życzenia i radośnie świętują. Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny przychodził czas zabawy zwany popularnie śmigusem-dyngusem. W dniu tym wszyscy oblewali się wodą, w ruch szły duże misy i wielkie wiadra. W różnych stronach Polski są także inne zwyczaje.

Siuda Baba - dawny, polski zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny, który współcześnie zachował się jedynie w podkrakowskich wsiach. Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien, by wysmarować je sadzą.

Oryginalność

W wielu miejscowościach naszego kraju - jest zwyczaj stawiania straży grobowych przy symbolicznym grobie Chrystusa. Strzegą Go umundurowani członkowie straży pożarnych, mężczyźni ubrani w tradycyjne stroje ludowe, bywa że są też formowane specjalne oddziały straży grobowych, na wzór wojskowych, zwane powszechnie "turkami". 

W Pruchniku nazywa się ich "bożogrobcami", w Przemyślu zaś "Krzyżakami". Jednak najbardziej rozpowszechniona Ich nazwa to – turki. Bardziej prawdopodobny jest związek tej nazwy z propagandą antyturecką z okresu wypraw krzyżowych i czasów późniejszych, także odsieczy wiedeńskiej, kiedy Turcy symbolizowali wszystkich egzotycznych pogan, wrogów wiary chrześcijańskiej.

Czasami mają charakter formacji wojskowych tak jak Gwardia Narodowa w Zaleszanach. Podobny charakter mają straże w Radomyślu nad Sanem oraz w Woli Rzeczyckiej.

Tutaj też warto napisać kilka słów o bziukach, które można zobaczyć bardzo blisko Podkarpacia. To zwyczaj obchodzony przy Kościele Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy (w województwie świętokrzyskim), w czasie procesji rezurekcyjnej. Najstarsze wzmianki o bziukaniu pochodzą z XIX wieku.

Zobaczcie unikatowe zdjęcia Wielkanocy dawniej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama