reklama

Gigant, który zmienił Bieszczady. Budowa zapory w Solinie na archiwalnych ujęciach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Zapora w Solinie w każdym roku przyciąga tysiące turystów. Czy spacerując po jej koronie, albo spoglądając w jej stronę z plaży wiesz, że do jej powstania zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 miliona ton kruszywa, oraz 200 tysięcy ton cementu. Zastanawialiście się, jak wyglądała budowa tego giganta - zobaczcie unikatowe zdjęcia.
reklama

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się tekst "Zobacz świat, który już przestał istnieć", który opowiadał o tym co zalała woda przy tworzeniu Jeziora Solińskiego. Teraz zobaczcie jak budowana była zapora. Pierwszy projekt budowy zapory wodnej w Solinie opracował jeszcze przed drugą wojną światową, bo w 1921 roku profesor Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej. Kolejna koncepcja tej budowli powstała w 1955 roku a jej autorem był inżynier Bolesław Kozłowski. W 1960 roku rozpoczęła się realizacja tej inwestycji, która całkowicie zmieniła oblicze tej ziemi.

Zalania terenów znajdujących się w widłach Sanu i Solinki dokonano we wrześniu 1967 roku. Podczas napełniania zbiornika solińskiego, zatopione zostały takie miejscowości jak: Solinka, Chrewt, Sokole, Horodek, Teleśnica Sanna i część Wołkowyi. Niczego nie oszczędzano, nawet cmentarzy i kościołów. W latach 1962-1967 przesiedlono 126 gospodarstw.

Warto pamiętać do pracy przy budowie bieszczadzkiej zapory ściągano pracowników z całej Polski. Powstanie solidnych fundamentów, wznoszenie ścian do góry to dopiero początek. Prace betoniarskie przy zaporze zakończono w 1968 roku.

Rozruch pierwszej turbiny to 9 marca 1968 roku, a 20 lipca oddano zaporę do eksploatacji. Jeszcze przed inauguracją, bo w 1967 roku, doszło do dramatycznych wydarzeń. Wielka woda niosła ze sobą pnie drzew. Jeden z nich zniszczył fragment zapory. Wszyscy rzucili się do ratowania obiektu. Po kilkudziesięciu godzinach pracy w ekstremalnie trudnych warunkach sytuacja została opanowana.

Zapora w Solinie ma 82 metry wysokości od podłoża i długość 664 metry w koronie. Wysokość piętrzenia wody to 60 metrów, a powierzchnia zalewu przy wysokim spiętrzeniu to ponad 21 km².

Do budowy zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 miliona ton kruszywa, oraz 200 tysięcy ton cementu. Zapora waży około 2 mln ton, objętość betonu wynosi 760 tys. m², a koszt jej budowy wyniósł 1,5 mld zł. Na placu budowy pracowało dwa tysiące osób.

Przedstwiamy zdjęcia archiwalne zamieszonena profilu na Facebooku Solina-wspomnienia. Część fotografii pochodzi ze zbiorów rodziny Państwa Koncewiczów.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama