Reklama

Reklama

RADIOAKTYWNA chmura nad Polską! Co zostawił nam Czarnobyl? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 26 kwi 2021 10:58
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Minęło 35 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zobacz jak unosiła chmura radioaktywnego pyłu, kiedy była nad Polską i nad obecnym terenem województwa podkarpackiego.

Czarnobyl - w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w elektrowni atomowej, który doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Ale substancje radioaktywne dotarły znacznie dalej. Także nad Skandynawię i Europę Środkową, w tym Polskę. Zresztą na początku informacje o tym co wydarzyło się w Czarnobylu były owiane tajemnicą, w końcu zbliżało się ważne w bloku socjalistycznym święto 1 maja. Tymczasem radioaktywna chmura kierowała się w stronę Polski.

CZYTAJ TAKŻE:

MAŁY DOM W RZESZOWIE SKRYWAŁ PRZEZ WIELE LAT PEWNĄ TAJEMNICĘ>>

Według oficjalnych informacji, bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i w trakcie akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Z badań prowadzonych na całym świecie wynika, że 600 tysięcy ludzi narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Na 4 tysiące oszacowano zaś liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych.

CHMURA NAD POLSKĄ!

28 kwietnia w Mikołajkach zarejestrowano aktywność promieniotwórczą w powietrzu ponad pół miliona razy większą niż normalnie - przypomina Polska Agencja Prasowa. Podjęto decyzję o podaniu płynu Lugola dzieciom i młodzieży w jedenastu województwach północno-wschodnich, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. 29 kwietnia akcja została rozszerzona na cały kraj. W jej wyniku płyn Lugola przyjęło 18,5 mln ludzi, w tym ponad 95 proc. dzieci i młodzieży. ZSRR nie mogło już trzymać w tajemnicy faktu wybuchu w elektrowni. 28 kwietnia BBC poinformowało o katastrofie w Czarnobylu.

Choć decyzja o szybkim podaniu płynu Logola najmłodszym była słuszna, tak władze PRL potem wprowadziły politykę dezinformacyjną. Sugerowano niewielką skalę skażenia. Nie zamknięto szkół, nie zalecono niewypuszczania dzieci z domów, zamykania okien, dokładnego mycia owoców i warzyw, zbyt długiego przebywania na powietrzu. Odstąpiono też od polewania ulic wodą. Rządzący zachęcali do pierwszomajowych pochodów!

Na filmie doskonale widać w których momentach między 26 kwietnia a 9 maja chmura znajdowała się nad Polską i Podkarpaciem. Jakie macie wspomnienia z tamtych dni?

SKAŻENIE PO LATACH

Profesor Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zapewnia, że Polacy w ciągu roku po awarii w Czarnobylu otrzymali znikome dawki promieniowania. Trzykrotnie wyższe dostali Bułgarzy, porównywalne z nami Szwajcarzy i Włosi. Jakie jest zatem najbardziej skażone miejsce w Polsce po tej katastrofie?

Znacznemu skażeniu uległy okolice Opola.

- Nazwano to anomalią opolską.

- mówiła na łamach Dziennika Polskiego profesor Maria Wacławek z Katedry Biotechnologii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Opolskiego.

Kiedy w tym rejonie przepływała kulminacyjna promieniotwórcza fala, spadł deszcz. Badacze podkreślają też, że chmura została "zatrzymana" przez Sudety. Skażenie w niektórych rejonach Opolszczyzny było ponad sto razy większe od średniego w Polsce. Na szczęście nie ma to przełożenia na wyższą zachorowalność na nowotwory.

Skażenie terytorium Polski cezem-137

Grafika: czarnobyl1986.info

Tereny obecnego województwa podkarpackiego należą do grupy miejsc o niskim skażeniu.

MIASTO DUCHÓW

Teraz Prypeć to wymarłe miasto. Po wybuchu z okolic Czarnobyla wysiedlono 120 tysięcy osób. W miejscu tym utworzono strefę wykluczenia, która obejmuje blisko 2577 km kw. Zajmuje północne rejony obwodu kijowskiego i żytomierskiego do granicy z Białorusią. Choć wciąż obowiązuje tam zakaz osiedlania się ludzi, to żyją tam "samosioły" - osoby, które powróciły do domów po wysiedleniu. Z kolei Prypeć jest też miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. To miejsce z potencjałem, a władze Ukrainy chcą to wykorzystać.

POLECAMY - FACEBOOK CZARNOBYL>>

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.