reklama

Najciekawsze ZAMKI i PAŁACE na PODKARPACIU [TOP 15, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najciekawsze ZAMKI i PAŁACE na PODKARPACIU [TOP 15, ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Województwo podkarpackie zdecydowanie nie jest znane w Polsce jako stolica zamków czy pałaców. Kiedy myślimy o wycieczce na zamek - na myśl przychodzi nam głównie Wawel oraz Zamek Królewski w Warszawie, a wbrew pozorom - wcale nie musimy daleko szukać. Zobaczcie sami.
reklama

Na naszym Podkarpaciu znaleźć możemy naprawdę piękne czy interesujące kompleksy pałacowo-zamkowe z niesamowitą wręcz historią, którą warto poznać, a jeszcze lepiej - samemu te obiekty odwiedzić!

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim (powiat tarnobrzeski) nazywany jest "Małym Wawelem" - ze względu na swoje podobieństwo do siedziby polskich królów. Powstał w XVII wieku, a konkretniej w 1606 roku. Jego budowa trwała 15 lat, a za projekt odpowiedzialny był florentczyk Santi Gucci. Zamek powstał w stylu renesansowym i jest jedną z pereł tej epoki w naszym kraju. Zamieszkiwali w nim najpierw Baranowscy, a później Leszczyńscy. Obecnie właścicielem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. z siedzibą w Warszawie.

 

Zamek w Dukli

Zamek w Dukli (powiat krośnieński) powstał w stylu późnobarokowym i w obecnej formie pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. W miejscu tym już wcześniej istniały zabudowy zamkowe z ok. XVI wieku. Zamek był siedzibą rodu Mniszchów. Obecnie służy jako muzeum i jest on dumą gminy Dukla.  

 

Zamek kamieniecki

Zamek Kamieniec położony jest na pograniczu Korczyny i Odrzykonia (powiat krośnieński). Obecnie pozostały po nim praktycznie tylko ruiny - jest to jednak jeden z najstarszych zamków w naszym województwie.

Pochodzi z XIV wieku i został wybudowany w stylu gotyckim - wspomniany po raz pierwszy był w 1348 roku. W XVI wieku miała miejsce przebudowa w stylu renesansowym. W 1396 roku za zasługi w obronie Wilna zamek otrzymał rycerz Klemens z Moskorzewa herbu Pilawa.

Później zamek ten był w rękach m.in. Kamienieckich, Stadnickich, Skotnickich, Scypionów, Branickich, Jabłonowskich czy Potockich. Ma zatem niesamowicie długą i piękną historię - jego mury niejednokrotnie broniły Polskę przed wrogimi najazdami, w tym m.in. Siedmiogrodzian pod wodzą Jerzego II Rakoczego. 

 

Zamek w Krasiczynie

Zamek Krasickich w Krasiczynie (powiat przemyski) to kolejna z pereł renesansu Podkarpacia. Położony był na trakcie Sanok-Przemyśl i stanowił ważny punkt w tej okolicy. 

Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina i uchodzi za jeden z najpiękniejszych pomników epoki renesansu. Obecnie jego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

 

Zamek w Przecławiu

Zamek w Przecławiu (powiat mielecki) powstał ok. XV wieku i wybudowany został przez Ligęzów. W XVII wieku krótko w rękach Tarnowskich. Zniszczony przez Szwedów.

Od 1658 roku własnością wojewody lubelskiego Władysława Reja - prawnuka ojca literatury polskiej Mikołaja Reja. W XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim, później zniszczony przez Rosjan i wyremontowany w latach 1980-1990. 

 

Zamek w Rzemieniu

Zamek w Rzemieniu (powiat mielecki) to kolejny bardzo stary obiekt na mapie naszego województwa. Powstał w XIV wieku i wybudowany został przez komesa Rafała z Tarnowa.

W XVII wieku przekształcono go w książęcą fortecę. Należał do rodzin Tarnowskich, Mieleckich, Ratowskich, Lubomirskich, Sanguszków, Lasockich, Stadnickich, Rejów, Boguszów i Szaszkiewiczów. 

 

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie powstał około XVI wieku. Początkowo nie należał jednak do tego rodu, a jego właścicielami byli Ligęzowie. Od 1637 zamek był własnością rodziny Lubomirskich. W 1820 roku przejęli go Austriacy, którzy przerobili go na więzienie. Zamek w obecnym stanie jest w większości zrekonstruowany, gdyż ze względu na jego zły stan - wyburzono go na początku XX wieku, zachowując jedynie wieżę bramną i bastionowe fortyfikacje.

 

Zamek królewski w Sanoku

Zamek Królewski w Sanoku jest zdecydowanie najstarszym obiektem w naszym zestawieniu. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1150 roku, kiedy to Sanok należał do Wielkiego Księstwa Kijowskiego, zwanym też Rusią Kijowską. Do Polski wrócił wraz z poszerzeniem terenów Korony przez króla Kazimierza III Wielkiego o Ruś Halicką i Grody Czerwieńskie. Król Kazimierz bywał na sanockim zamku co najmniej trzykrotnie. Budynek ten był świadkiem wielu królewskich uczt czy posiedzeń sądów. Jego właścicielami byli królowie i królowe Polski, a w jego murach bywali często królewicze czy książęta. W XVI wieku przebudowany został ze stylu gotyckiego na renesansowy. W 1809 roku odpierane w nim były ataki austriackie, w 1851 roku odwiedził go cesarz Franciszek Józef I, a w 1939 roku splądrowali go Niemcy. W sierpniu roku 1944 lokalne władze niemieckie wywiozły z sanockiego zamku ocalałe najstarsze pamiątki kultury polskiej. W czasach stalinizmu pełnił rolę szpitala wojskowego, a następnie rusznikarni. Dopiero w latach 60 XX wieku podjęto decyzję o jego remoncie. 

 

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzeg

Zamek Tarnowskich powstał w XV wieku jako wieżowy dwór obronny. W XVII i XVIII wieku został adoptowany przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany. Do zamku dodano system fortyfikacji bastionowych.

W 1830 roku tarnobrzeski zamek został ponownie przebudowany na rezydencję - muzeum w stylu neogotyku, według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. Była to jedna z najważniejszych siedzib rodu Tarnowskich, którzy zgromadzili w niej wielkie zbiory dzieł sztuki, księgi czy archiwa, m.in. rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza!

Niestety, w 1927 roku Zamek Tarnowskich spłonął, a odbudowę ukończono cztery lata później. Zmienił się wówczas styl architektoniczny zamku - z neogotyckiego na neobarokowy.  

Fot. Kamil Trela

 

Zamek w Lesku

Zamek w Lesku wybudowano w XVI wieku w stylu gotycko-renesansowo-klasycznym i początkowo należał do rodziny Kmitów, a jego pierwszym właścicielem był Piotr Kmita Sobieński. Z czasem przeszedł w ręce Stadnickich, później Ossolińskich, a na końcu Mniszechów. Zamek w Lesku był czterokrotnie zniszczony, mimo to przetrwał do naszych czasów za sprawą odbudowy w 1956 roku. 

 

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, to kolejny renesansowy zamek na Podkarpaciu, choć jego historia jest o wiele starsza. Wzmianki o pierwszych budowach pojawiały się już w XI wieku, choć oficjalnie do użytku oddano go po 1340 roku. Murowany zamek powstał za czasów Kazimierza III Wielkiego, który postawił go w miejsce drewniano-ziemnego grodu, pamiętającego czasy króla Bolesława I Chrobrego. Początkowo był on w stylu gotyckim. W 1498 roku został uszkodzony po najeździe Wołochów (Rumunów). W latach 1616–1633 starosta Marcin Krasicki zlecił Galeazzo Appianiemu przeprowadzenie przebudowy zamku podwyższając baszty północną i wschodnią, natomiast skrzydło północno-wschodnie przekształcił na budynek mieszkalny z krużgankami.

 

Zamek w Łańcucie

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie powstać miał w miejsce wieży obronnej z XVI wieku zbudowanej przez ród Pileckich. Jego budowę ukończono w pierwszej połowie XVII wieku. Zamek około 1610 roku został rozbudowany przez Stadnickich i jego plan przybrał kształt podkowy. Najpoważniejsza rozbudowa według projektu autorstwa Macieja Trapoli nastąpiła w latach 1629-1641, gdy właścicielem obiektu był wojewoda Stanisław Lubomirski. Zamek został wtedy otoczony potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, które uchroniły go przed zdobyciem przez Szwedów w 1655 i Siedmiogrodzian (Węgrów szeklerskich/transylwańskich) w 1657 roku. Zamek był w posiadaniu rodu Lubomirskich do 1816 roku, później przeszedł on w ręce Potockich. W czasach II wojny światowej mieścił się tutaj sztab Wehrmachtu. Jest to jeden z nielicznych obiektów, który nie ucierpiał w czasie II wojny światowej.

 

Pałac Łosiów w Narolu

Pałac Łosiów w Narolu (powiat lubaczowski) zaczął być budowany ok. 1776 roku z inicjatywy hrabiego Antoniego Feliksa Łosia, a wybudowano go w kształcie podkowy. Antoni Feliks jako znany miłośnik i mecenas sztuki zgromadził w pałacu wiele dzieł sztuki, pamiątki i archiwa rodzinne. Jeden z bocznych pawilonów służył za salę teatralną oraz szkołę muzyczną i dramatyczną. W trakcie powstania styczniowego Pałac Łosiów w Narolu został częściowo uszkodzony przez pożar, został jednak szybko odbudowany. W trakcie I wojny światowej - prawie doszczętnie go złupiono. Jego właścicielce - Jadwidze Korytkowskiej udało się go jednak odbudować, została niestety zamordowana w 1940 roku przez sowietów, którzy pięć lat później spalili pałac.  

 

Pałac Lubomirskich w Stalowej Woli

Pałac Lubomirskich w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli) powstał w 1786 roku z inicjatywy księcia Franciszka Lubomirskiego - nazywany był wówczas "Willą Książęcą". W 1809 roku pełnił rolę siedziby sztabu księcia Józefa Poniatowskiego, biorącego udział w wojnach napoleońskich. To jednak nie koniec patriotycznej historii budynku.

Zarówno w powstaniu styczniowym, jak i listopadowym - był przeznaczony na szpital dla polskich żołnierzy. W czasach I wojny światowej pałac został częściowo ograbiony, a w trakcie II wojny - służył on jako koszary dla nazistowskiego Wehrmachtu. Po wojnie krótko pełnił rolę szpitala, później różnych szkół, dopiero w latach 90 zaczęto adaptować go do funkcji jakiej pełni obecnie - muzeum.

 

Pałacyk myśliwski Potockich

Pałac w Julinie (powiat łańcucki) jest zdecydowanie najbardziej nietypowym w naszym zestawieniu. Pałacyk ten pochodzi z XIX wieku, a konkretniej z 1880 roku i służył właśnie jako domek myśliwski. Wybudowano go w stylu tyrolsko-szwajcarskim z modrzewiowych płazów. Został on zbudowany przez II ordynata łańcuckiego - Alfreda Potockiego.

A Ty jakie znasz ciekawe pałace i zamki na Podkarpaciu? Podziel się w komentarzu!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama