Reklama

Reklama

Aż 550 lokalizacji na liście zamków, pałaców, dworów i fortyfikacji Podkarpacia!

Opublikowano: 25 kwietnia 2021 10:10
Autor: | Zdjęcie: https://www.krasiczyn.com.pl/

Aż 550 lokalizacji na liście zamków, pałaców, dworów i fortyfikacji Podkarpacia! - Zdjęcie główne

Zamek w Krasiczynie | foto https://www.krasiczyn.com.pl/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Mapa zabytków znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego robi prawdziwą furorę. 550 obiektów zostało oznaczonych na mapach Google. Jak zapewnia twórca, każda podana lokalizacją będzie rozbudowana o opis i zdjęcia.

O powstaniu mapy poinformował Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Autor oznaczył na mapach Google lokalizację zamków, pałaców, dworów, drewnianych cerkwi, kościołów oraz obiekty architektury militarnej i obronnej. Pracę nad projektem trwały dwa miesiące. 

CZYTAJ TAKŻE:

MAŁY DOM W RZESZOWIE PRZEZ LATA SKRYWAŁ SWOJĄ TAJEMNICĘ>>

- Jedyne z czego korzystałem to ze spisu zabytków na kilku stronach internetowych , tak by (w miarę możliwości) niczego nie przeoczyć.

- wyjaśnia autor mapy, Robert Łabudzki.

Na przygotowanej mapie widzimy, że na terenie województwa podkarpackiego znaczną większość obiektów historycznych stanowią dwory, wśród których oznaczono m.in. Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Dwór w Woli Sękowej, Dwór Krasickich w Boratynie, Dwór Potockich w Białobrzegach, Dwór Czartoryskich w Dąbrowicy oraz Dwór Jędrzejowiczów w Rzeszowie

- Cały zamysł tej akcji to pokazanie ludziom chcącym coś zwiedzać w czasach pandemi, że wcale nie muszą jeździć za granicę czy daleko w Polskę, że tutaj na miejscu jest sporo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Wszystko w myśl zasady "cudze chwalicie a swego nie znacie".To także zamysł, by uświadomic wiekszej rzeszy ludzi, że sporo podkarpackich zabytków jest w fatalnym stanie, że trzeba je ratować - dla przyszłych pokoleń ale także jako magnes rozwoju turystyki

- wyjaśnia Robert Łabudzki.

To dopiero poczatek

Każdy zabytek został oznaczony stosownym kolorem, i tak: czerwony - zamki , niebieski - pałace , żółty - dwory , zielony - architektura drewniana i kolor czarny - architektura militarna. Do aktualnej listy będa dodane kolejne miejsca.

- Na pewno znajdą się tam, jako reprezentanci architektury militarnej, lokalizacje bunkrów z okresu II wś , zarówno radzieckie (Linia Mołotowa) jak i niemieckie. Być może przeoczyłem jakieś pojedyncze obiekty z dotychczasowych kategorii i na pewno je dodam jeśli będzie taka potrzeba.

-przekonuje autor mapy.

Na kilku lokalizacjach znajdują się dokładne adresy oraz zdjęcia wraz z opisem obiektów. Znaczną większość miejsc wspomniano jedynie z nazwy. Brakuje adresów oraz opisów. Ta sytuacja ma się jednak zmienić. Docelowo każdy z wymienionych punktów będzie opatrzony stosownym zdjęciem oraz deskrypcją.

 

[email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.