Reklama

Zwiedzaj Podkarpacie. 550 lokalizacji na liście zamków, pałaców, dworów i fortyfikacji w regionie. Czy wszystkie je znasz?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zwiedzaj Podkarpacie. 550 lokalizacji na liście zamków, pałaców, dworów i fortyfikacji w regionie. Czy wszystkie je znasz? - Zdjęcie główne

Zamek w Baranowie Sandomierskim | foto Zamek w Baranowie Sandomierskim

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Mapa zabytków znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego robi prawdziwą furorę. 550 obiektów zostało oznaczonych na mapach Google. Jeśli jeszcze zastanawiasz się co możesz zwiedzać w trakcie wakacji to tutaj masz odpowiedź.

Autor oznaczył na mapach Google lokalizację zamków, pałaców, dworów, drewnianych cerkwi, kościołów oraz obiekty architektury militarnej i obronnej. Pracę nad projektem trwały dwa miesiące. 

- Jedyne z czego korzystałem to ze spisu zabytków na kilku stronach internetowych, tak aby niczego nie przeoczyć - wyjaśnia autor mapy Robert Łabudzki.

Na przygotowanej mapie widzimy, że na terenie województwa podkarpackiego znaczną większość obiektów historycznych stanowią dwory, wśród których oznaczono: Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Dwór w Woli Sękowej, Dwór Krasickich w Boratynie, Dwór Potockich w Białobrzegach, Dwór Czartoryskich w Dąbrowicy oraz Dwór Jędrzejowiczów w Rzeszowie. 

- Cały zamysł tej akcji to pokazanie ludziom chcącym coś zwiedzać w czasach pandemi, że wcale nie muszą jeździć za granicę czy daleko w Polskę, że tutaj na miejscu jest sporo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Wszystko w myśl zasady "cudze chwalicie a swego nie znacie".To także zamysł, by uświadomic wiekszej rzeszy ludzi, że sporo podkarpackich zabytków jest w fatalnym stanie, że trzeba je ratować - dla przyszłych pokoleń ale także jako magnes rozwoju turystyki

- wyjaśnia Robert Łabudzki.

Każdy zabytek został oznaczony stosownym kolorem, i tak: czerwony - zamki , niebieski - pałace , żółty - dwory , zielony - architektura drewniana i kolor czarny - architektura militarna. Do aktualnej listy będa dodane kolejne miejsca.

- Na pewno znajdą się tam, jako reprezentanci architektury militarnej, lokalizacje bunkrów z okresu drugiej wojny światowej, zarówno radzieckie (Linia Mołotowa) jak i niemieckie. Być może przeoczyłem jakieś pojedyncze obiekty z dotychczasowych kategorii i na pewno je dodam jeśli będzie taka potrzeba.

-przekonuje autor mapy.

Na kilku lokalizacjach znajdują się dokładne adresy oraz zdjęcia wraz z opisem obiektów. Znaczną większość miejsc wspomniano jedynie z nazwy. Brakuje adresów oraz opisów. Ta sytuacja ma się jednak zmienić. Docelowo każdy z wymienionych punktów będzie opatrzony stosownym zdjęciem oraz deskrypcją.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy