reklama

Mija dwanaście lat od przyjścia "wielkiej wody" na Podkarpacie. Zobacz archiwalne zdjęcia z powodzi stulecia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dwanaście lat temu - 19 maja woda z wezbranej Wisły najpierw przelała się przez wał w Koćmierzowie, a potem rozerwała zabezpieczenie przeciwpowodziowe i z wielkim impetem zalała ogromny obszar Sandomierza, Tarnobrzega i gminy Gorzyce. Kilka tysięcy osób, w tym mieszkańców, strażaków żołnierzy, walczyło z powodzią w powiecie mieleckim. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.
reklama

19 maja 2010 roku o godzinie 6:40 rano wezbrana woda najpierw przelała się, a potem przerwała wiślany wał w Koćmierzowie – na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jeszcze 19 maja w kilku miejscach pękały wały na Trześniówce oraz na Łęgu. W ciągu kilku godzin zalana została znaczna część Tarnobrzega i gminy Gorzyce oraz niemal cały prawobrzeżny Sandomierz.

Ogólny bilans powodzi był zastraszający. Zalane zostały między innymi tarnobrzeskie osiedla Wielowieś i Sobów. Woda dotarła na osiedle Dzików (40 procent powierzchni miasta dotknięte powodzią). Lustro wody miejscami osiągało wysokość 10 metrów. Między rzeką Wisłą a Trześniówką oraz między Trześniówką a Łęgiem zalanych zostało około 40 km² terenu (dwukrotna powierzchnia Zalewu Solińskiego). Woda wtargnęła na 1/5 powierzchni Sandomierza (prawobrzeżna część), podczas dwóch fal powodziowych trwała heroiczna walka o niezalanie sandomierskiej huty szkła i osiedla Baczyńskiego. Dzięki ogromnemu wysiłkowi mieszkańców osiedla, pracowników zakładu, ochotników, Straży Pożarnej i wojska udało się ten teren ocalić przed zalaniem.

POWÓDŹ W POWIECIE MIELECKIM

17 maja, na terenie powiatu ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy. Podniósł się poziom wody na Wisłoce i pozostałych rzekach, potokach i kanałach, które przepływają przez teren całego powiatu. 

W Gawłuszowicach nieprzejezdna była droga wojewódzka. Pod wodą znalazł się dojazd do mostu na Wisłoce w tej miejscowości. W Krzemienicy wystąpił z brzegów Potok Chorzelowski. Woda wdarła się też na posesje na os. Rzochów. W Kiełkowie przez wodę odcięte zostały 4 domy. Na terenie gminy Padew Narodowa podtopionych zostało ok. 70 proc. gruntów ornych. Zgłoszo no też podtopienia 90 proc. podpiwniczonych budynków. W akcję ratunkową na terenie powiatu zaangażowanych było ponad 150 żołnierzy, 116 osób z KP PSP w Mielcu, 3910 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, 26 radiowozów policyjnych i 137 samochodów strażackich.

W galerii zdjęcia "wielkiej wody" z tarnobrzeskich osiedli Wielowieś oraz Sobów (czerwiec 2010 roku). Na koniec można zobaczyć, co zostawiła po sobie rzeka - Koćmierzów (6.07.2010). Mamy także archiwalne zdjęcia z powiatu mieleckiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama