Reklama

Zorza polarna widziana na Podkarpaciu. Uchwycono ją z Hyżnego, 25 kilometrów od Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Ogromne szczęście miał Andrzej Błoński, fotograf z Podkarpacia. W nocy z 13/14 marca uchwycił on zorzę polarną, widzianą z Hyżnego, około 25 kilometrów na południe od Rzeszowa.

Miłośnicy zjawisk zachodzących na niebie nie mogli narzekać na warunki w nocy z 13/14 marca. Tuż po północy można było zobaczyć zorzę polarną.

- Był to krótki spektakl, bo trwający zaledwie kilka minut, który rozpoczął się około 0:30 i co ciekawe, przy dość mizernych parametrach zorzowych - opisuje Andrzej Błoński, fotograf. 

Zorzę polarną sfotografował z miejscowości Hyżne, 25 kilometrów na południe od Rzeszowa. 

- Już dawno tak nie zmarzłem, jak tej nocy, ale zdecydowanie warto było się poświęcić - mówi łowca tego wyjątkowego spektaklu. 

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym.

- Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych - podaje Wikipedia. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy