reklama

Wilki pod Rzeszowem. Widziane były w Bratkowicach i Trzcianie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wilki pod Rzeszowem. Widziane były w Bratkowicach i Trzcianie - Zdjęcie główne

Wilki nieopodal Rzeszowa. Co robić, kiedy je spotkamy? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Pojawiają się późnym wieczorem, podchodzą pod gospodarstwa. Od kilku dni wilki regularnie widywane są pod Rzeszowem. Sygnały o ich obecności napływają do nas z Bratkowic i Trzciany w gminie Świlcza.
reklama

Województwo podkarpackie poszczycić się może największymi populacjami wilków. Ich występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tymi gatunkami nie należy do rzadkości. Coraz częściej niestety pojawiają się w pobliżu zabudowań ludzkich. Tak też było pod Rzeszowem.

Wilki od kilku dni regularnie widywane są na terenie Bratkowic i Trzciany. Sygnały o ich obecności potwierdzają mieszkańcy tych miejscowości. 

- Kilka dni temu dwa wilki widziałem w rejonie Dąbrów i Zapola (dzielnice Bratkowic - przyp. redakcja). Początkowo myślałem, że to bezpańskie psy, ale przypatrując się im, nie mam wątpliwości, że były to wilki - mówi jeden z mieszkańców Bratkowic. 

 

Pomiędzy Bratkowicami,a Trzcianą są pola i łąki. W okolicy nie brakuje lasów. - One chodzą właśnie po tych łąkach - dodaje nasz rozmówca.

- Przyczyną tego jest niestety łatwo dostępna baza pokarmowa (głównie niezabezpieczone śmietniki i kompostowniki). W wielu przypadkach odpowiednie zabezpieczenie takich miejsc ogranicza sytuacje konfliktowe, jednak problemu nie należy bagatelizować, bo zjawisko synantropizacji jest realnym zagrożeniem zarówno dla człowieka jak również samych zwierząt - uważa Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia.

W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj, pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej.

Natomiast do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie (Wydział Spraw Terenowych I w Krośnie) należy zgłaszać przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama