reklama

Szkody dzikich zwierząt. Wypłacono już prawie 2 miliony złotych odszkodowań dla mieszkańców regionu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Szkody dzikich zwierząt. Wypłacono już prawie 2 miliony złotych odszkodowań dla mieszkańców regionu - Zdjęcie główne

Prawie 2 miliony złotych odszkodowań za szkody dzikich zwierząt | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Już blisko 2 miliony złotych wypłacono mieszkańcom Podkarpacia za szkody powstałe na skutek ingerencji dzikich zwierząt. Dziki, sarny czy jelenie niszczą przede wszystkim pola uprawne, zboża, ziemniaki, kukurydzę. Do tego dochodzą także szkody na łąkach i pastwiskach.
reklama

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała w poniedziałek, 19 października, że "w roku bieżącym, wypłacono dotychczas 1 958 000 złotych". Leniart podkreślała także, że z roku na rok, liczba i kwoty odszkodowań są większe. 

– W 2010 roku wysokość odszkodowań wypłaconych z budżetu państwa na skutek tych szkód wyniosła 30 290 złotych. W 2015 roku wypłacono już 1 870 000 złotych. W 2020 roku kwota odszkodowań wyniosła 3 267 000 złotych. W roku bieżącym, wypłacono dotychczas 1 958 000 złotych

– wyliczyła wojewoda.

Tendencja wzrostowa obserwowana w regionie, budzi zdaniem wojewody, troskę lokalnych samorządowców. 

– Przypominaliśmy o tym, że jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego regionu, także w kontekście występowania zwierząt dzikich, które mogą stać się zagrożeniem dla osób i mienia. Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przekazane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Regionalna Dyrekcję Lasów Państwowych

– poinformowała Ewa Leniart.

Wojciech Wdowik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, poruszył kwestie zabezpieczeń gospodarstw, w których zakupie partycypuje. – Kupujemy elektryczne pastuchy, elektryczne siatki oraz fladry, które przekazujemy rolnikom, aby minimalizować negatywne skutki aktywności zwierząt – mówił Wdowik.

Dyrektor Wdowik zwrócił także uwagę na szkoleniową część spotkania z samorządowcami.

– Mówiliśmy o behawioryzmie wilka oraz niedźwiedzia, o okresach ich aktywności, która wpływa na zachowanie tych zwierząt i jakie w związku z tym mogą pojawić się zagrożenia

– dodał.

Okres jesieni to czas wzmożonej migracji zwierząt łownych, więc zdaniem służb wojewody, liczba odszkodowań na pewno wzrośnie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama