reklama

Pył znad Sahary dotarł do Polski. Co to oznacza? [MAPA ONLINE, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Do Europy dotarł pył znad Sahary. Pochodzi on z marokańskiej części pustyni i podrywany jest w górę przez występujące tutaj burze piaskowe. W wielu miejscach niebo zrobiło się pomarańczowe.
reklama

- Nad południowo-zachodnią, zachodnią i środkową Europę docierają podwyższone ilości pyłu saharyjskiego prosto znad pustynnych terenów Afryki. Liczne drobinki i tumany pyłu niesione są istotnie nasilonym prądem strumieniowym w swobodnej troposferze, który na wschodnich obrzeżach odciętego układu niskiego ciśnienia znad pogranicza Półwyspu Iberyjskiego oraz Maroka, transportuje je w głąb poszczególnych państw zachodu i centrum Europy, w tym także Polski. Z tego względu zachęcam Was do obserwacji zachodu Słońca z charakterystycznym zmętnieniem nieba - koncentracja pyłu w dalszym ciągu narasta, zwłaszcza na zachodzie Starego Kontynentu - pisze na swoim Facebooku Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser

Wdychanie pyłu jest szczególnie groźne dla alergików. Jak wskazują specjaliści może u nich dojść do poważnych powikłań w postaci zaostrzenia astmy. Zaleca, by w razie wystąpienia takich objawów jak: napadowy kaszel, duszność czy świszczący oddech, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż konieczne może być zwiększenie dawki leków przeciwastmatycznych. 

Taki pył może wywołać zapalenie spojówek, podrażnienie śluzówek nosa, gardła i krtani, co może prowadzić do uciążliwej chrypki, łzawienia z oczu, kataru, a nawet zapalenia zatok. "Uszkodzenie śluzówek sprzyja nadkażeniom wirusowym i bakteryjnym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama