Reklama

562 tony węgla czekają na mieszkańców gminy Nowa Dęba. Są i takie gospodarstwa domowe, które z dodatku węglowego się wycofują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

562 tony węgla czekają na mieszkańców gminy Nowa Dęba. Są i takie gospodarstwa domowe, które z dodatku węglowego się wycofują - Zdjęcie główne

Od 13 lutego rozpoczęła się dystrybucja węgla dla mieszkańców gminy Nowa Dęba. | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka To już druga tura węgla, który dodarł z Polskich kopalni na składy w gminie Nowa Dęba. Sprawdzamy ilu mieszkańców złożyło wniosek o rządowy dodatek.

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł to pomysł rządu na wsparcie dla wielu polskich rodzin w obliczu narastającego wzrostu cen węgla. Przyjęta przez sejm 22 lipca ustawa o dodatku węglowym umożliwiła dofinansowanie dla gospodarstw domowych. 

Mowa o tych, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane paliwami stałymi. Prezydent podpisał ją 11 sierpnia. Warunkiem otrzymania pieniędzy z dodatku był między innymi wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Od 13 lutego ruszyła nowa dystrybucja

Wiesław Ordon, burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba poinformował, że zakupiono kolejną partię węgla dla mieszkańców w ilości 562 tony z polskich kopalń.

Z preferencyjnego zakupu węgla mogą skorzystać mieszkańcy Gminy Nowa Dęba, których złożone wnioski o zakup węgla zostały pozytywnie zweryfikowane. 

Warunkiem odbioru węgla jest potwierdzenie pozytywnej weryfikacji wniosku o zakup, następnie dokonanie wpłaty w kasie UMiG (dostępna płatność kartą) lub na konto w Banku Pekao S.A.  Nr 53 1240 6292 1111 0011 2097 3355 oraz odbiór faktury osobiście w pok. 212.

Rezygnują z węgla

W urzędzie w Nowej Dębie dowiadujemy się, że w pierwszej turze mieszkańcy gminy złożyli 670 wniosków na dodatek węglowy. Chętnych na 3 tys. zł w drugiej turze było 590 gospodarstw domowych, które podpisały się pod wnioskiem. 

Urzędnicy nadmieniają, że były też osoby, które wycofały się z dodatku węglowego. Część z nich uzasadniała swoją decyzję znalezieniem tańszej opcji niż ta zaproponowana przez gminę. W takim przypadku mieszkaniec powinien złożyć oficjalną rezygnację z dodatku węglowego. Takich osób w gminie Nowa Dęba było około 60. 

Były też takie sytuacje, gdzie wnioski o dodatki węgle zostały odrzucone przez urzędników. Przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba, podkreślają, że takich przypadków było dosłownie kilka. W głównej mierze osoby ubiegające się o dodatek węglowy nie spełniały warunków do jego otrzymania. 

Odbiór po formalnościach

Cena węgla wynosi 1850 zł za 1 tonę. Jest to kwota bez kosztów transportu pod dany adres. 

- Informujemy, że węgiel można nieodpłatnie pobrać ze składu własnym transportem lub odpłatnie zostanie dostarczony przez skład do gospodarstwa domowego

- dodają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Nowej Dębie. W przypadku, gdy sprawa dotycząca zakupu węgla od gminy załatwiana będzie przez inną osobę niż wnioskodawca, np. córka, brat, do odbioru dokumentów w urzędzie oraz węgla na składzie należy dołączyć upoważnienie.

Tam po węgiel

Do obsługi mieszkańców gminy Nowa Dęba wyznaczone zostały trzy składy węgla:

  • Artur Tomczyk prowadzący działalność gospodarczą pod firmą PPHU „Tomar”, ul. Wojska Polskiego 2, 39-460 Nowa Dęba – sprzedaż węgla w sortymencie orzech;
  • Firma Handlowo - Usługowa Jacek Kosior z siedzibą w Jadachy 274, 39 – 442 Chmielów – sprzedaż węgla w sortymencie - kostka, kostka II;
  • PPHU Kominex Janusz Ziętek Nowa Dęba (punkt odbioru Majdan Królewski, ul. Kozłowieckich 6) – sprzedaż węgla w sortymencie orzech.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy