Reklama

Wielka awaria na kolei! Pociągi są opóźnione o kilkadziesiąt minut! To nie był cyberatak [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PKP

Wielka awaria na kolei! Pociągi są opóźnione o kilkadziesiąt minut! To nie był cyberatak [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Wielka awaria na kolei. | foto PKP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Pasażerowie w całym kraju nerwowo czekają na pociągi, które są opóźnione o kilkadziesiąt minut, albo nawet nie wyjechały na trasę. - Wielka awaria na kolei w czwartek, 17 marca - przekazuje PKP PLK.

17 marca około godziny 4 rano na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. 

- Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą.

- wskazuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji - dodaje rzecznik.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Składy Kolei Śląskich i Polregio spóźnione są nawet o 120 minut. Kłopoty są również na warszawskim Dworcu Centralnym. Nie działa także centrum sterowania w Krakowie.

- Nie możemy wykluczyć cyberataku, ale na razie skupiamy się na usuwaniu skutków oraz przywracaniu ruchu kolejowego - powiedział na konferencji prasowej Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK.

Okazuje się, że takie problemy pojawiły się nie tylko w Polsce, ale i w Czechach.

AKTUALIZACJA - GODZINA 11:30:

Wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Przed godziną 11 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń +w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew - brzmi najnowszy komunikat PKP.

AKTUALIZACJA - GODZINA 12:43:

Poznaliśmy przyczynę awarii. - Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone - poinformowała firma Alstom w oświadczeniu.

Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów.

AKTUALIZACJA - GODZINA 20:

Ostatecznie problemy zostały rozwiązane. Służby techniczne i przedstawiciele producenta przywróciły sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania (LCS): Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie LCS działają. Monitorowana jest praca wszystkich urządzeń naprawionych po awarii. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - informuje PKP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy