Reklama

SKANDAL! Skok na kasę przez polityków! Jest kolejna podwyżka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sejm

SKANDAL! Skok na kasę przez polityków! Jest kolejna podwyżka - Zdjęcie główne

Marszałek Sejmu - Elżbieta Witek | foto Sejm

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju To jest życie: jeden tydzień i dwie podwyżki. Gdzie takie cuda są możliwe? Oczywiście wśród polityków.

Okazuje się, że politycy dostali następne pieniądze. Tym razem to większe środki dla klubów parlamentarnych. Uwzględniając wszystkie podwyżki, w przyszłym roku utrzymanie każdego parlamentarzysty ma kosztować 1,2 miliona złotych.

CZYTAJ TAKŻE:

Tę serię podwyżek rozpoczął prezydent Andrzej Duda, podpisując rozporządzenie zwiększające uposażenie polityków. Na jego mocy marszałkowie Sejmu i Senatu od początku sierpnia zaczęli zarabiać 20,5 tys. zł zamiast dotychczasowych 11,8 tysięcy złotych. Taką samą wypłatę będzie pobierał teraz premier, a wicepremierzy dostali podwyżkę wynoszącą niemal 8 tys. zł - ich płaca wynosi obecnie 18,3 tys. zł. Zyskali też posłowie i senatorowie, których uposażenie wzrosło z 8 tys. zł do 12,8 tys. zł. Zaznaczyć także trzeba, że parlamentarzyści pobierają jeszcze 2,5 tys. zł diety.

W ostatni poniedziałek z kolei to posłowie PiS uznali, że prezydentowi należy się podwyżka. Złożyli w Sejmie projekt ustawy, na mocy której głowa państwa ma zarabiać o 40 procent więcej niż obecnie. Jeżeli to prawo wejdzie w życie, wzrosną pensje także najważniejszych samorządowców. Wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci miast mają zarabiać o 60 procent więcej. Co do tej propozycji nie ma jednak w parlamencie zgody. Koalicja Obywatelska już zapowiedziała, że takiego projektu ustawy nie poprze i chce utrzymania zarobków na obecnym poziomie.

Przypomnieć także należy, że od początku lipca, jak zdecydowali marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści mogą wydać więcej na prowadzenie biur poselskich. Limit wydatków pokrywanych przez państwo wzrósł do 17,2 tys. zł, czyli o 2 tys. zł więcej niż jeszcze wynosił on w czerwcu. Teraz okazuje się, że to nie jedyne tego rodzaju podwyżki. Na jaw wyszło, że to zarządzenie marszałków wprowadziło także większe pieniądze dla klubów parlamentarnych.

Do tej pory każdy z klubów otrzymywał co miesiąc około 1 tys. zł na każdego członka. Teraz jest to dokładnie 1370 zł. Klub PiS otrzymał w ubiegłym roku (jeszcze według poprzedniej stawki) 4,3 mln zł, a klub KO 2,6 mln.

- Na co będą mogły pójść te środki? Jak wynika z zarządzenia, na inną działalność niż podróże, zatrudnienie prawników czy doradztwo naukowe, bo akurat tym celom służą już inne fundusze otrzymywane przez kluby parlamentarne.

- opisuje „Rzeczpospolita”.

I to nie wszystko, ponieważ już wiadomo, że w przyszłym roku ma wzrosnąć cały budżet Sejmu i to o aż o 61 mln zł - do 577 mln zł. Większe wydatki są spowodowane np. potrzebą zatrudnienia ponad 100 nowych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, których ma być 268. Pieniądze pójdą na ich uzbrojenie (400 tys. zł) i umundurowanie (1,8 mln zł). 500 tys. zł ma kosztować nowy budynek do kontroli biochemicznej przesyłek adresowanych do sejmu i senatu. Fundusz wynagrodzeń ma wzrosnąć o 3 proc. Zgodnie z tymi zapisami w 2022 roku utrzymanie jednego parlamentarzysty ma kosztować 1,2 mln złotych.

OD AUTORA:

To jest skandal! Kiedy mówi się, że gospodarka dopiero "zbiera się " po pandemicznym zatrzymaniu, kiedy wszędzie panuje drożyzna, przedsiębiorcy zastanawiają się jak utrzymać swoje małe i średnie firmy. Co robi elita polityczna? A jak: podnosi sobie wypłaty. Od Prezydenta RP po samorządowców! Skąd wezmą te pieniądze. Wydrukują skoro inflacja jest już rekordowo wysoka. Nie, spodziewajmy się zatem kolejnych podatków pod "płaszczykiem" Polskiego Ładu. Socjalizm żyje i ma się bardzo dobrze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy