Reklama

Politycy mogą liczyć na sporą podwyżkę. Jest podpis Prezydenta RP

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Politycy mogą liczyć na sporą podwyżkę. Jest podpis Prezydenta RP - Zdjęcie główne

Andrzej Duda | foto gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiceministrowie mają zarabiać więcej. Ma to im zapewnić Andrzej Duda, wydając specjalne rozporządzenie. Oznacza to, że podwyżki czekają także posłów i senatorów. Plany zdradził minister w Kancelarii Prezydenta. Jak wysoka to będzie podwyżka?

Obecnie posłowie i senatorowie otrzymują co miesiąc około 8 tysięcy złotych uposażenia oraz 2,5 tysiąca złotych diety. Wkrótce ta pierwsza kwota wzrośnie do około 13 tys. złotych. Podwyżki politykom nie zagwarantuje jednak żadna ustawa, bo zapewne byłyby kłopot z jej przyjęciem. Tak było w 2020 roku, gdy senat odrzucił projekt zwiększający zarobki władzy. W jaki zatem sposób politycy zaczną zarabiać więcej? Zapewni im to Prezydent Andrzej Duda, podpisując specjalne rozporządzenie.

CZYTAJ TAKŻE:

Minister w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera przyznał w rozmowie z TVP Info, że trwają już prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Dokument ma być gotowy w ciągu kilku dni.

- Wstydem dla naszego państwa jest to, że osoby pełniące kierownicze stanowiska zarabiają mniej niż średnia kadra urzędnicza chociażby. - powiedział Dera i zdradził, że podsekretarze stanu w ministerstwach mają zarabiać o 60 procent więcej, a kadra kierownicza o około 40 proc.

Polityk przekonywał, że zmiana jest potrzebna.

- Jest to rzecz, która nie powinna mieć miejsca i każde szanujące się państwo musi stworzyć takie warunki i taką piramidę ustawić, jeżeli chodzi o wynagrodzenia, żeby to miało sens i było dobre, bo inaczej, choćbyśmy nie wiem jak się starali, jako zwykli obywatele, będziemy mieli cały czas państwo źle zarządzane.

- dodał.

Zapowiedzi Dery oznaczają, że większe pieniądze otrzymają także parlamentarzyści. Wynika to wprost z przepisów, bo zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tym politykom w okresie sprawowania mandatu przysługuje uposażenie, które odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Należy przypomnieć, że w czerwcu, na spotkaniu PiS, Jarosław Kaczyński mówił o podwyżkach dla parlamentarzystów.

Podpis Prezydenta RP już jest. Potwierdził to sam Andrzej Duda na antenie Polsat News.

- Nie było żadnych wątpliwości, że osoby, które pełnią funkcję wiceministrów, zarabiają niewspółmiernie mało. Ich pensje nie zmieniły się od blisko 20 lat. To jest sytuacja dramatyczna. To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń.

- powiedział.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy