Reklama

Podatki, opłaty - jakie podwyżki czekają nas w 2021 roku?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Podatki, opłaty - jakie podwyżki czekają nas w 2021 roku? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Rok 2021 przyniesie nam szereg podwyżek podatków, opłat, cen jak choćby dotykającej każdego z nas ceny prądu. To wszystko przeniesie się też na wzrost cen w sklepach. Każdy z nas będzie musiał głębiej sięgać do kieszeni, choć już w tym roku było drogo, co nie jest dobrą wiadomością w dobie kryzysu.

Duża podwyżka cen prądu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki  zatwierdził już nowe taryfy dla gospodarstw domowych  oraz wysokość tak zwanej opłaty mocowej, która  od 1 stycznia 2021 r. będzie nową pozycją w rachunku za energię elektryczną. Jeśli chodzi o taryfy dla gospodarstw domowych to ich średni wzrost będzie na poziomie 3,5 procent co przełoży się na wzrost miesięcznych opłat za prąd przeciętnego gospodarstwa o ok. 1,5 zł miesięcznie. Rocznie będzie to ok. 18 zł.

Podatek cukrowy
 
Ustawa o tzw. podatku od cukru zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych zależnej od ilości substancji słodzonej w litrze napoju. Mają go płacić producenci tych napojów, choć jest jasne, że odbija to sobie podwyższając ceny tych napojów.

Opłata "małpkowa"

W tej samej ustawie o podatku od cukru są zapisy mówiące o nowej opłacie - od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach do 300 ml, czyli tak zwanych małpek.

Abonament RTV

Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Wysokość abonamentu za używania radia  wzrośnie w 20121 roku o 0,5 zł i wyniesie miesięcznie 7,5 zł. Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego  trzeba będzie zapłacić o 1,8 zł więcej niż obecnie tj. 24,50 zł miesięcznie. W zależności od tego za co płacimy podwyżka w skali roku wyniesie od 6 do prawie 22 zł.

Podatek handlowy

W budżecie na 2021 rok zaplanowany jest podatek handlowy, choć jego dokładny kształt nie jest jeszcze znany.

Opłata przekształceniowa (po likwidacji OFE)

Otwarte Fundusze Emerytalne ostatecznie miały zostać zlikwidowane w połowie tego roku, a pieniądze miały trafić na Indywidualne Konta Emerytalne. Jednak epidemia koronawirusa wstrzymała plany. Teraz mówi się, że nowe przepisy wejdą w życie w pierwszych miesiącach tego roku.

Podatek od deszczu

Dotychczas podatek od deszczu dotyczył tylko właścicieli wielkich nieruchomości powyżej 3500 m2 (35 arów), które były zabudowane lub pokryte nawierzchnią nieprzepuszczającą wody (beton, asfalt, kostka brukowa) w więcej niż 70%.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy