Reklama

Podwyżka "500+" i co dalej z trzynastymi i czternastymi emeryturami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Podwyżka "500+" i co dalej z trzynastymi i czternastymi emeryturami? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed majówką rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-24. Co znajduje się w tym dokumencie? Choćby plan wydatków na program socjalny "500+" oraz emerytury. Nie są to dobre wieści dla domowych budżetów.

Pandemia koronawirusa odbiła się na finansach publicznych. Pozytywne wieści są na pewno takie, że nasza gospodarka w każdym kolejnym roku ma się rozwijać szybciej. Nie będzie to jednak wystarczające do tego, aby pokusić się o podwyżki świadczeń socjalnych. Przy szalejącej drożyźnie nie jest to dobra nowina.

CZYTAJ TAKŻE:

Program Rodzina 500 plus będzie kontynuowany i rodzice będą dostawać świadczenie wychowawcze. Dziś wynosi ono 500 złotych miesięcznie na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Przy okazji wzrastających cen pojawiły się głosy, że należy podnieść to świadczenie do 600 złotych. Dla budżetu kraju, według danych przekazanych przez "Fakt", to dodatkowe 8 miliradów złotych. Już teraz "500+" kosztuje 41 mld złotych rocznie!

Co dalej z dodatkowymi świadczeniami emerytalnymi? Wypłata "trzynastek" będzie kontynuowana. I tu mamy dobre wieści, bo z roku na rok świadczenia będą waloryzowane. W tym roku na ten cel wydanych zostanie 13,1 mld zł, a już w 2025 r. o miliard złotych więcej. Trzynastki wypłacane są w kwocie minimalnej emerytury. Przyszłoroczna waloryzacja wyniesie 3,5 proc. Teraz jest to 1250,88 zł (1022,30 zł netto), a po zmianie emeryt dostanie o 44 zł brutto więcej.

Rządowy plan nie zakłada przedłużenia wypłat czternastej emerytury. Czternastki będą wypłacone tylko jednorazowo w tym roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy