Reklama

Ceny cukru rekordowo w górę. Takich wartości nie było od 2016 roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ceny cukru rekordowo w górę. Takich wartości nie było od 2016 roku - Zdjęcie główne

cztery złote za kilogram cukru? bardzo możliwe, jeszcze w tym roku! | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Ceny cukru biją absolutne rekordy. Dziś, średnio za kilogram cukru białego, zapłacimy od 3 do 3,50 złotego. Zdaniem ekspertów wpływ na galopujące ceny ulubionego dodatku do kawy, herbaty czy innych napojów, ma wpływ globalna sytuacja na rynku cen energii i paliw.

Analitycy ostrzegają, że najgorsze podwyżki jeszcze przed nami. Spodziewane są one na przełomie listopada i grudnia, czyli w okresie przedświątecznym, kiedy zapotrzebowanie na cukier wzrasta. 

Rosnące koszty energii, nawozów i paliw, skłaniają producentów buraków cukrowych i trzciny cukrowej do podnoszenia wartości sprzedawanych surowców. Problemem jest także susza w Brazylii, która doszczętnie wyniszczyła tamtejsze uprawy. Szacuje się, że około 50 procent surowców do produkcji cukru, pochodziło właśnie z Ameryki Południowej. To wszystko sprawia, że cena 4 złotych za kilogram białego cukru jest nieunikniona.

- To właśnie te nieprzewidziane wydatki, a nie opłata cukrowa są największym problemem branży. Choć ta także uderza w krajowy rynek - zauważa Dziennik Gazeta Prawna. 

Według danych Ministerstwa Rolnictwa krajowa sprzedaż cukru w pierwszej połowie 2021 roku była mniejsza o 14 procent niż rok temu. Co także ma wpływ na ceny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy