reklama

Nie żyje Jacek Korpanty. Artysta, konserwator dzieł sztuki, malarz pochodzący z Mielca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Encyklopedia Miasta Mielca

Nie żyje Jacek Korpanty. Artysta, konserwator dzieł sztuki, malarz pochodzący z Mielca - Zdjęcie główne

Zmarł Jacek Korpanty. Malarz pochodzący z Mielca | foto Encyklopedia Miasta Mielca

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 18 listopada zmarł Jacek Korpanty. Był artystą plastykiem, konserwatorem dzieł sztuki, malarzem. Specjalizował się w sztuce sakralnej. Pochodził z Mielca, zamieszkał w Poznaniu. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
reklama

Jak informuje portal korso.pl zmarł Jacek Korpanty. Ten artysta urodził się 26 lipca 1955 roku w Mielcu. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studia odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, otrzymując w 1982 r. dyplom z wyróżnieniem z zakresu architektury wnętrz i malarstwa wraz ze specjalizacją malarstwa architektonicznego, a także tytuły magistra sztuki i artysty plastyka. 

Otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia na studiach oraz stypendium artystyczne MKiS. Indywidualnie eksponował swoje prace na kilkunastu wystawach, m.in. w „Inter Art” w Poznaniu, Centrum Sztuki w Elblągu oraz BWA w Poznaniu, Gnieźnie, Tarnowie, Olsztynie i Sopocie, a ponadto na pokazie w Arsenale w Warszawie i pokazie plastyczno-teatralnym „Malta 96” w Poznaniu. 

Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, festiwalach i biennale w kraju i za granicą, m.in. w Poznaniu, Katowicach i Zielonej Górze oraz w Sofii, Budapeszcie, Londynie i Genewie.

Od 1982 r. prowadził Pracownię Realizacji Plastycznych w Poznaniu. W dorobku artystycznym ma ponad sto realizacji artystycznych, w tym m.in. freski w kaplicy klasztornej O.O. Dominikanów w Warszawie, polichromię i złocenia barokowego ołtarza w Berlinie oraz plafon polichromowany – fresk („wizja kosmosu”) zdobiący od wewnątrz kopułę kościoła p.w. Świętej Rodziny na osiedlu M. Kopernika w Poznaniu. (Praca wykonana została na powierzchni 850 m2 i jest to prawdopodobnie największe tego rodzaju dzieło współczesne w Europie.)

Ponadto wykonał liczne prace z zakresu malarstwa architektonicznego w prywatnych rezydencjach. Publikacje o jego twórczości to m.in. katalogi z wystaw indywidualnych i zbiorowych, artykuły w „Gazecie Poznańskiej” i „Gazecie Wyborczej” oraz czasopiśmie „Cztery kąty”. Emitowano także trzy reportaże telewizyjne.

Jacek Korpanty był członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków oraz członkiem Internacional Association of Art IM AIAP.

Ważniejsze realizacje artystyczne w latach 2002-2012: witraże (w technice akrylowej) w kościele Świętej Rodziny w Poznaniu, obrazy dla DEA w Poznaniu, restauracja fresków w pałacu w Maciejowie koło Kluczborka, polichromia XVIII-wiecznych stalli w pocysterskim kościele w Paradyżu koło Świebodzina, fresk „Temida“ w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, polichromia plafonu w Auli im. H. Sienkiewicza we Wrześni, rozmalowanie i złocenia sali koncertowej w rezydencji w Hamburgu, relief w Nickiel Technology w Poznaniu, marmoryzacja wnętrza kolegiaty w Łasku (ogółem 540 m2), fresk strukturalny ściany prezbiterium w kościele w Barlinku, pomnik (płaskorzeźba w brązie) na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu, fresk na elewacji zabytkowego Urzędu Gminy w Ujściu. Zmarł 18 listopada, w wieku 66 lat.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama