Reklama

Wygaszono mandat prezydencki Tadeusza Ferenca. Kolejny krok należy do wojewody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Wygaszono mandat prezydencki Tadeusza Ferenca. Kolejny krok należy do wojewody - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 17 lutego sędzia Marcin Dudzik, komisarz wyborczy w Rzeszowie, wydał postanowienie o wygaszeniu mandatu prezydenckiego Tadeusza Ferenca. Kolejny krok należy do wojewody podkarpackiego i premiera.

Mandat prezydenta został wygaszony ze wstecznym terminem, w związku z czym oficjalną datą zakończenia prezydentury Tadeusza Ferenca jest 10 lutego 2021 roku. 


Teoretycznie Tadeusz Ferenc ma 7 dni na odwołanie się i zaskarżenie powyższej decyzji. W praktyce wiadomo, że jest to niemożliwe, ponieważ ustępujący prezydent Rzeszowa, po 18 latach władzy, sam zrezygnował z pełnionej funkcji. 

- Dzisiaj wydaliśmy postanowienie o wygaszeniu mandatu z datą 10 lutego. 

- tłumaczy sędzia Marcin Dudzik, komisarz wyborczy w Rzeszowie.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie komisarza, który będzie pełnił rolę tymczasowego prezydenta miasta. Ta decyzja ma zostać podjęta przez premiera RP na wniosek wojewody podkarpackiego. 

- Kiedy decyzja o wygaszeniu prezydentury się uprawomocni, wtedy wojewoda złoży wniosek o wyznaczenie komisarza. 

- wyznaje Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.  

Warto dodać, że ustawa o samorządzie gminnym nie określa terminu dotyczącego dni na wyznaczenie komisarza oraz czy niezbędne do wysłania wniosku jest uprawomocnienie postanowienia o wygaszeniu mandatu.

Po wyznaczeniu komisarza będzie on miał 90 dni na przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Ten termin, ze względu na trwającą pandemie, może ulec wydłużeniu.   

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy