Reklama

Spotkanie wojewody z ustępującym prezydentem Rzeszowa. Komisarz jeszcze w tym tygodniu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Spotkanie wojewody z ustępującym prezydentem Rzeszowa. Komisarz jeszcze w tym tygodniu? - Zdjęcie główne

foto Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wojewody Ewy Leniart z ustępującym prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem oraz przewodniczącym rady miasta Andrzejem Decem.

Na spotkaniu w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim obecny był ustępujący prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec oraz dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, dyrektor biura wojewody Karolina Bogusz oraz sekretarz miasta Rzeszowa Marcin Stopa


Komisarz jeszcze w tym tygodniu

Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Wojewoda Ewa Leniart podziękowała prezydentowi za współpracę i wieloletnią działalność na rzecz rozwoju stolicy Podkarpacia. 

Dyskusja dotyczyła również wyzwań, jakie będą stały przed osobą, która będzie pełnić obowiązki prezydenta miasta do czasu rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów.

- Zgodziliśmy się, że komisarz nie powinien być mocno zaangażowany politycznie, a tym bardziej nie powinien być kandydatem, a jego głównym zadaniem powinno być łagodne przeprowadzenia miasta przez okres przejściowy. 

- relacjonuje Andrzej Dec. 

Co więcej, na spotkaniu wojewoda wyraziła nadzieje, że uda się powołać komisarza w tym tygodniu

- Według mnie jest to termin nieprzekraczalny. 

- dodaje przewodniczący radny. 

Zaznaczmy, że w obliczu rezygnacji prezydenta Tadeusza Ferenca, poniedziałek był ostatnim dniem pracy dla jego zastępców: Andrzeja Gutkowskiego, Stanisława Sienko oraz Marka Ustrobińskiego

Terminy

Po złożeniu przez prezydenta rezygnacji czekamy do dwóch tygodni na wygaszenie mandatu Tadeusza Ferenca. Następnie 7 dni należy czekać na uprawomocnienie decyzji, która dodatkowo musi być opublikowana w Dzienniku Urzędowym

Po wypełnieniu wszystkich powyższych procedur premier na wniosek wojewody może oficjalnie powołać komisarza, który tymczasowo przejmie władze w mieście.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie powinny się odbyć w ciągu 90 dni od dnia rezygnacji ustępującego prezydenta. Ostateczny termin może być jednak przesunięty z powodu pandemii koronawirusa.

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy