Reklama

[WYBORY 2019] Sondaże wyborcze na Podkarpaciu. Zaskoczenie?

Opublikowano: czw, 26 wrz 2019 16:19
Autor:

[WYBORY 2019] Sondaże wyborcze na Podkarpaciu. Zaskoczenie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu bije rekordy. Czy podzieli się mandatami z konkurentami? Marcin Palade, zajmujący się zawodowo geografią wyborczą zaprezentował na Twitterze prognozy poparcia komitetów w okręgu 22 i 23.

Według niego mamy ciekawą sytuację, bo im bliżej wyborów, tym coraz bardziej widoczny trend spadku deklarowanej frekwencji wyborczej.

- Dezercja dotyka przede wszystkim elektorat liberalnego centrum i oznacza, że bez nowych wyborców liderowi poparcie i tak rośnie

- zauważył Marcin Palade. Według niego w skali całego kraju PiS zdobędzie 47,5%, Koalicja Obywatelska więcej niż 28,5%, Lewica - 12%, PSL więcej niż 6,0%, Konfederacja - 4,2%.

Zobacz, jaki rozkład głosów prognozuje dla Podkarpacia:

— Marcin Palade (@MarcinPalade) 22 września 2019

Trzeba zaznaczyć, że w swojej prognozie nie ujął Konfederacji, a która na Podkarpaciu wystawiła 52 kandydatów (okręg 23 - 30 kandydatów, okręg 22 - 22).

Z prognozy wynika, że PiS zdobędzie na Podkarpaciu niemal wszystko, co będzie do zdobycia. Mimo że wie o tym, że na Podkarpacie może liczyć, nie ustaje w walce o każdy mandat. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na działalność w ostatnich tygodniach chociażby Marcina Warchoła czy Krzysztofa Sobolewskiego. Koalicja Obywatelska z kolei może zdobyć góra trzy mandaty, które powędrują prawdopodobnie do Pawła Poncyljusza, Krystyny Skowrońskiej i Zdzisława Gawlika. Zauważmy przy tym, że obie jedynki to nie mieszkańcy Podkarpacia. I Soboloewski, i Poncyljusz "przyjechali" z Warszawy.

Z dużym prawdopodobieństwem Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica zostaną bez mandatów.

— Marcin Palade (@MarcinPalade) 22 września 2019

W okręgu krośnieńsko-przemyskim PiS mógłby zdobyć 8, może 9 mandatów i wśród ich posiadaczy zapewne będzie były marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, który od czasu afery z lotami, nie jest zbyt mocno zaangażowany w promocję swojej osoby. Ostatnie doniesienia medialne z jego udziałem dotyczą jego pozwu sądowego w trybie wyborczym przeciwko Grzegorzowi Furgo z klubu parlamentarnego PO-KO. Joanna Frydrych, jedynka na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej, w okręgu 22 przyjęła taktykę organizowania konferencji prasowych, tak jak ma to miejsce w okręgu 23. W ten sposób chce zwrócić swoją uwagę i ma o co walczyć, bo według sondaży, południe Podkarpacia zagłosuje na jedną osobę z KO.

Biorąc pod uwagę niską frekwencję zarówno PSL jak i Lewica według prognoz nie zdobędą mandatu.

Jak będzie w rzeczywistości? Dowiemy się 13 października.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Renatka

  I co z tego, że Poncyljusz przyjechał z Warszawy? Ilu mieliśmy rdzennych mieszkańców okręgu w Sejmie, którzy nie zdziałali NIC? Podkarpacie potrzebuje kogoś, kto będzie DOBRZE reprezentował nasz region, a Poncyljusz uważam, zrobi to bardzo dobrze. Ma doświadczenie jako polityk, jako przedsiębiorca. Może wreszcie przestaniemy być traktowani jako zaś... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  II - gi sort

  Może i Podkarpacie się opamięta i wystawi czerwoną kartkę temu rozdawnictwu z nieswoich pieniędzy.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  obywatel

  Mam nadzieję ,że Podkarpacie nie da plamy inaczej postęp będzie się nadal wlókł szybkością żółwia.