Reklama

Taki był 2020 rok - wydarzenia od stycznia do marca [CZĘŚĆ PIERWSZA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Grafika K24

Taki był 2020 rok - wydarzenia od stycznia do marca [CZĘŚĆ PIERWSZA] - Zdjęcie główne

foto Grafika K24

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok 2020 dobiega do końca. Zatem najwyższa pora, aby go podsumować. Zobaczmy zatem jakie były najważniejsze wydarzenia ostatnich 366 dni.

STYCZEŃ:

To był rok, który upłynął pod znakiem koronawirusa. W okresie od listopada 2019 do stycznia 2020 zachorowania pojawiały się głównie w mieście Wuhan, w środkowych Chinach, ale już w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się w całych Chinach. 24 stycznia Francja jako pierwsza w Europie zgłosiła pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Tak zaczęła się pandemia, która zmieniła nasze życie.

Od 1 styczia 2020 roku lekarze nie wypisują papierowych recept, tylko elektroniczne. Można je zrealizować, okazując SMS-a w telefonie lub kod kreskowy otrzymany na e-mail.

W całej Polsce podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 186 mln zł. To absolutny rekord! Na Podkarpaciu wolontariusze zebrali ponad 2,7 mln zł. - WOŚP 2020: RZESZÓW JEST NIESAMOWITY [ZOBACZ FILM]

Protesty - to słowo będzie często padało w naszym podsumowaniu. W styczniu 2020 roku protestowano na Podkarpaciu: w obronie niezależności sądów - według opozycji zagrożonej przez reformy Prawa i Sprawiedliwości. Drugi protest dotyczył służby zdrowia i sytuacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie.

Ewa Leniart - choć dostała się do Sejmu to w styczniu wróciła na urząd wojewody podkarpackiego.

Ogłoszono nominacje do Oscarów 2020. W kategorii najlepszy film międzynarodowy o statuetkę powalczy "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy. Zdjęcia do filmu były przez trzy tygodnie realizowane na Podkarpaciu.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. To pierwszy taki przypadek w Polsce, drugi w Europie. 2,9 mln zł z 500 plus, 5 mln zł z funduszy unijnych, 1,3 mln zł na świadczenia rodzinne, ponad 11 mln zł z funduszu dróg, 1,6 mln zł na zasiłki dla bezrobotnych - to tylko część z utraconych przez podkarpackie samorządy środków w związku z przymusową restrukturyzacją PBS w Sanoku. Straty finansowe poniosło też wiele organizacji, takich jak na przykład Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. 90 tysięcy klientów indywidualnych próbowało szybko odzyskać swoje pieniądze.

Pod koniec stycznia Sąd Okręgowy w Przemyślu wydał wyrok w sprawie byłego marszałka województwa podkarpackiego. Akt oskarżenia przeciwko byłemu marszałkowi zawierał 16 zarzutów. Były to zarzuty o korupcję, płatną protekcję i dwukrotne usiłowanie gwałtu. Tych przestępstw - według prokuratury - Mirosław Karapyta dopuścił się w latach 1999-2013, gdy był urzędnikiem w starostwie w Lubaczowie, a potem wojewodą podkarpackim i marszałkiem województwa.

W sobotę 18 stycznia w kierunku księży, którzy kolędowali na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie padły strzały. Policjanci złapali już sprawców. To dwóch nastolatków.

Gospodarcza wystawa "Od COP do Gospodarki 4.0" Stalowa Wola 2020 zgromadziła około 70. wystawców – firm z całego kraju, które zostały wybrane w ramach Prezydenckiej Kapituły Gospodarczej. Wystawę otworzył Prezydent RP Andrzej Duda. Jak się potem okaże nie będzie to jego ostatnia wizyta w "hutniczym grodzie". CZYTAJ WIĘCEJ O WYSTAWIE W STALOWEJ WOLI>>

LUTY:

Grupa ośmiu studentów Politechniki Rzeszowskiej wróciła do Polski z wymiany studenckiej w Wuhanie w Chinach zostali skierowani do laboratorium, gdzie pobrano od nich próbki do badań na obecność koronawirusa.

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej bada sprawę Marka Z., byłego prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu. Sędzia miał przyjąć 100 tys. zł łapówki za wydanie korzystnego wyroku.

Koniec zamieszania wokół pielęgniarek z KSW numer 2 w Rzeszowie, które wracają do pracy

"Niech tylko spróbuje przyjechać Kidawa do mojego województwa Podkarpackiego to dostanie łomot od mieszkańców. Będzie żałować, że przyjechała" - tak napisał (pisownia oryginalna) jeden z użytkowników Twittera do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Atmosfera wokół zbliżających się wyborów prezydenckich była coraz bardziej gorąca. Ówczesna kandydatka Koalicji Obywatelska próbowała zaprosić użytkownika Twittera na spotkanie, zamiast "wojować" z nim w sieci.

Fala hejtu - w 2020 roku często informowaliśmy o pogróżkach wobec polityków PiS, czy też Platformy Obywatelskiej.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie walczyli o swoją wolność. Wielu licealistów w ramach protestu ubrała się tak, by złamać restrykcyjne zasady. Samorząd uczniowski prowadził negocjacje z dyrekcją, która chciała wprowadzić nowy dress code. Ostatecznie po protestach osiągnięto kompromis. PROTEST UCZNIÓW W RZESZOWIE - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ>>

W lutym nad Polską i Podkarpaciem szalał Orkan Sabina. Strażacy przez kilka dni mieli kilkaset interwencji dziennie w regionie - zerwane linie wysokiego napięcia, powalone drzewa, zerwane dachy. Uszkodzony został choćby dach na G2A Arenie.

Afera podkarpacka: Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko 15 osobom oskarżonym o wyłudzenie kredytu, pranie brudnych pieniędzy. Było także przywłaszczenie powierzonego mienia spółki, wręczenie łapówki w wysokości około 1 mln euro. Stratę w wysokości około 22 mln zł poniosła państwowa spółka energetyczna.

We wtorek, 11 lutego, w okolicy galerii handlowej Millenium Hall doszło do "ustawki" pseudokibiców klubów Resovia Rzeszów i Stal Rzeszów. Grupa około 50 kiboli miała na twarzach kominiarki. Bójka trwała krótko, pseudokibice rozbiegli się po 2-3 minutach.

Zmiany we władzach Asseco Resovii Rzeszów. Z funkcji prezesa zarządu zrezygnował Krzysztof Ignaczak. Jego miejsce zajmie Piotr Maciąg.

Przygotowania do eksperymentu chemicznego podczas Dnia Otwartego Szkoły Podstawowej numer 10 w Tarnobrzegu o mało co nie zakończyły się tragedią. Wybuch substancji zakłócił całe wydarzenie.

W G2A Arenie w Jasionce pod Rzeszowem zaczęła się oficjalna kampania wyborcza Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata PSL w wyborach prezydenckich 2020.

MARZEC:

Ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski (na zdjęciu poniżej) poinformował 4 marca o pierwszym zakażeniu koronawirusa w Polsce. Pandemia COVID-19 zaczęła się w województwie lubuskim. Pacjentem zero był 66‑letni Mieczysław Opałka, który wrócił do Polski z wyjazdu do Westfalii (Niemcy) i 2 marca trafił do szpitala w Zielonej Górze. Na Podkarpaciu pierwszy przypadek odnotowano 11 marca. Niemal natychmiast rozpoczęło się stopniowe wprowadzanie obostrzeń, aż do pierwszego lockdownu. Jako pierwsze zamknięte zostały szkoły i wprowadzono zdalny tryb nauczania. Niemal natychmiast wstrzymano wszystkie rozgrywki sportowe, część z nich została całkowicie przerwana. To początek kryzysu gospodarczego.

Fot. Onet

Zdzisław Malicki – legendarny dyrektor Huty Stalowa Wola, zmarł 1 marca w wieku 92 lat. 

Od 1 marca weszła życie podwyżka cen odbioru odpadów, którą uchwalili rzeszowscy radni. Mieszkający w domach jednorodzinnych będą płacili 32 zł miesięcznie od osoby, mieszkańcy bloków 27 zł. Taki sam los spotkał mieszkańców wielu innych podkarpackich miast.

Dziennikarze OKO.press napisali 52 donosy na "Strefy wolne od LGBT". Pisma zostały skierowane do unijnych partnerów 13 polskich samorządów, w tym dwóch miast z Podkarpacia - Nowa Dęba i Przemyśl. Ostatecznie irlandzkie Fermoy zerwało współpracę z miastem z powiatu tarnobrzeskiego.

Podczas lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Polski 18-letni Oliwer Wdowik (na zdjęciu), dwustumetrowiec z CWKS Resovii Rzeszów i jego rówieśniczka Wiktoria Miąso skacząca wzwyż w tym samym klubie, zdobyli w swoich konkurencjach złote medale. TALENT Z RESOVII - CZYTAJ WIĘCEJ>>

Fot. PZLA

Roszady trenerskie - Janusz Niedźwiedź na początku marca stracił posadę trenera piłkarzy Stali Rzeszów. Zastąpił go Marcin Wołowiec, który z kolei stracił pracę w grudniu 2020 roku!

29 marca po długiej chorobie, zmarł pochodzący z Dębicy Krzysztof Penderecki (na zdjęciu poniżej), jeden z największych współczesnych kompozytorów świata. 

Coraz częściej pojawiają się głosy, że wybory prezydenckie, które miały się pierwotnie odbyć 10 maja, należy przełożyć na inny termin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy