Według legend papież Sylwester I stoczył zwycięską walkę z ogromnym ognistym smokiem, znanym jako Lewiatan. W religijnej symbolice uważano smoka za personifikację szatana i wszelkiego zła. Papież zdołał pokonać smoka, ale nie zabić go. Związał pysk bestii świętą nicią i nałożył pieczęć ze znakiem krzyża. Smok został uwięziony w lochach Watykanu. Niemniej jednak zgodnie z przepowiednią greckiej wieszczki, snującej przepowiednie Sibylli, śpiący w kamieniu Lewiatan miał się obudzić w roku 1000, aby zniszczyć niebo i ziemię po złamaniu pieczęci.
Po latach ludzie zapomnieli o uwięzionym smoku, a obchody Sylwestra i związane z nim zabawy przestały istnieć. Minęło wiele czasu, zanim ostatni dzień grudnia został ustanowiony jako ostatni dzień roku. W czasach starożytnego Imperium Rzymskiego rok zaczynał się w marcu, ale z biegiem czasu pojawiły się problemy z ustaleniem precyzyjnych dat. W celu uporządkowania kalendarza Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański w 45 roku przed naszą erą, gdzie każdy nowy rok zaczynał się 1 stycznia. Chrześcijanie chcieli, aby nowy rok rozpoczynał się w dniu narodzin Jezusa, ale nie potrafili ustalić tej daty. Ostatecznie sobór nicejski w 325 roku oficjalnie przyjął dzień 25 grudnia jako datę narodzin Chrystusa. Przez kolejne stulecia różniła się data zakończenia roku w różnych miejscach, prowadząc do sporów. Dopiero w roku 1563 król Francji, Karol IX, ustanowił pierwszy stycznia jako początek nowego roku w kalendarzu. Nie wszyscy przyjęli jednak ten kalendarz od razu. M.in Anglicy zrobili to niemal sto lat później.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.