reklama

Święto Jordanu w Przemyślu. Gołębie wzleciały nad Sanem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Piotr Pilch/Miasto Przemyśl

Święto Jordanu w Przemyślu. Gołębie wzleciały nad Sanem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Grekokatolicy świętowali Jordan | foto Piotr Pilch/Miasto Przemyśl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCentrum Przemyśla wypełniło się wczoraj setkami wiernych, którzy wzięli udział w święcie Jordanu. Podczas wyjątkowej ceremonii nad Sanem wypuszczono w niebo trzy białe gołębie, symbolizujące Trójcę Świętą. Uroczystość zgromadziła zarówno grekokatolików, jak i rzymskich katolików, wśród których był biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, ks. Krzysztof Chudzio.
reklama

Tradycja święta Jordanu w Przemyślu sięga już 36 lat. W tym czasie społeczność miasta nigdy nie zrezygnowała z organizacji tej wyjątkowej ceremonii, która łączy wiernych różnych obrządków i stanowi żywe świadectwo wielokulturowego charakteru miasta.

Duchowa moc wody

Święto Jordanu rozpoczęło się od uroczystej mszy w archikatedrze greckokatolickiej św. Jana Chrzciciela. Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, przewodniczył nabożeństwu. Po jego zakończeniu wierni utworzyli procesję, która ze sztandarami przeszła ulicami miasta w kierunku Sanu.

Święte obrzędy nad rzeką

Nad brzegiem Sanu duchowni przeprowadzili tradycyjny obrzęd poświęcenia wody. Ceremonia obejmowała odczytanie fragmentów Pisma Świętego przy wtórze modlitw i śpiewów cerkiewnych. Kapłani używali trójramiennych świeczników do pobłogosławienia wody, a następnie trzykrotnie zanurzali w niej krzyż, nawiązując do chrztu Jezusa w Jordanie. Wierni z namaszczeniem zbierali poświęconą wodę do przyniesionych naczyń, by przechowywać ją w domach przez cały rok.

reklama

Jedność wiary

Proboszcz katedry św. Jana Chrzciciela, ks. Bogdan Stepan, podkreślił wyjątkowy charakter przemyskiej społeczności, ponieważ w Przemyślu jest dużo rodzin mieszanych i wiernych, którzy uważają się za rzymskokatolików, ale mają korzenie ukraińskie. Wspólnota grekokatolicka w Przemyślu znacznie się powiększyła po wybuchu wojny w Ukrainie. Choć przed falą uchodźców liczyła około 1200 osób, dziś trudno określić dokładną liczbę wiernych.

Nowa tradycja, stare zwyczaje

Tegoroczne święto Jordanu ma szczególne znaczenie dla grekokatolików. To druga celebracja w nowym kalendarzu liturgicznym, po tym jak we wrześniu 2023 roku Cerkiew przyjęła kalendarz gregoriański. Zmiana ta zbliżyła do siebie terminy świąt w obu obrządkach, choć nie zmieniła istoty samych uroczystości.

reklama

Święto Jordanu to nie tylko religijna ceremonia, ale też symbol jedności przemyskiej społeczności. Wspólna modlitwa grekokatolików i rzymskich katolików nad Sanem pokazuje, jak wielokulturowe dziedzictwo miasta wzbogaca lokalną społeczność i buduje mosty między mieszkańcami o różnych korzeniach.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo