Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie rozstrzygnął przetarg i wyłonił wykonawcę kluczowej inwestycji – budowy nowoczesnego parkingu wielopoziomowego, którego zwieńczeniem będzie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Nowa infrastruktura powstanie z myślą o szybszym i bezpieczniejszym transporcie pacjentów, a samo lądowisko znajdzie się na dachu nowego obiektu.
To jest niezwykle ważna inwestycja. Zarówno z punktu widzenia funkcjonowania szpitala jak i bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Podkarpacia
- mówiła Barbra Rogowska, dyrektor szpitala.
Do przetargu ogłoszonego przez Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie zgłosiły się trzy firmy. Po szczegółowej analizie ofert zdecydowano się powierzyć realizację inwestycji spółce ERBUD INTERNATIONAL Sp. z o.o., która zaproponowała wykonanie zadania za kwotę blisko 70 milionów złotych.
Oficjalne podpisanie umowy odbyło się 28 maja 2025 roku w szpitalu. Dokument sygnowała dyrektor placówki Barbara Rogowska, w obecności Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Ze strony wykonawcy podpisy złożyli prezes zarządu Mirosław Młynarski oraz wiceprezes Krzysztof Gaweł, reprezentujący spółkę ERBUD INTERNATIONAL.
Parking na prawie 500 miejsc
Nowe lądowisko przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie zostanie bezpośrednio połączone z Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym oraz Centrum Urazowym. Połączenie to zapewni system poziomej galerii, sześć wind i klatki schodowe. Infrastruktura będzie dostosowana nie tylko do potrzeb Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale również do lądowania większych i cięższych śmigłowców wojskowych.
Płyta lądowiska zostanie zlokalizowana 28 metrów nad poziomem terenu – to wysokość porównywalna z dziesięciokondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym. Wysokość tę ustalono na podstawie analizy aeronautycznej, która uwzględniała istniejące i planowane wysokie obiekty – takie jak biurowce czy zabudowa wielorodzinna.
Przestrzeń pod platformą lądowiska zostanie przeznaczona na parking wielopoziomowy. W nowym obiekcie przewidziano aż osiem kondygnacji postojowych, które pomieszczą łącznie 482 miejsca parkingowe. Koszt całej inwestycji, obejmującej zarówno budowę lądowiska, jak i parkingu, wynosi około 74 miliony złotych. Środki na ten cel w całości pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Kiedy zakończenie prac?
Roboty budowlane ruszą już w najbliższych dniach. Zgodnie z harmonogramem, nowoczesne lądowisko zintegrowane z wielopoziomowym parkingiem ma zostać zrealizowane w ciągu 11 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. Zakończenie inwestycji i oddanie obiektu do użytku planowane jest na koniec kwietnia 2026 roku.
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej
Budowa lądowiska to pierwszy krok w kierunku realizacji znacznie większego projektu – budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Dopiero po ukończeniu nowego lądowiska możliwe będzie rozpoczęcie właściwych prac nad PCMD. Obecne, naziemne lądowisko musi zostać zlikwidowane, ponieważ w jego miejscu powstanie główny gmach centrum. Aby jednak zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Centrum Urazowego, nowy obiekt musi zostać ukończony i oddany do użytku w pierwszej kolejności.
Centrum Medycyny Dziecięcej to największa inwestycja w ochronie zdrowia planowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Nasz region jako jedyny w Polsce nie posiada wyspecjalizowanego szpitala pediatrycznego. Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej jest potrzebne ze względu na ograniczoną dostępność świadczeń zdrowotnych dla dzieci, konieczność kierowania małych pacjentów do placówek poza województwem oraz nierówne szanse w dostępie do leczenia w odniesieniu do innych województw
- przekazuje szpital.
Projekt Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej przewiduje budowę nowoczesnego, czterokondygnacyjnego obiektu o łącznej powierzchni 49 tys. m², który zostanie połączony z obecnie funkcjonującą częścią dziecięcą szpitala. Koszt tej strategicznej inwestycji szacowany jest na około 714 milionów złotych. Zakończenie realizacji planowane jest na koniec drugiego kwartału 2029 roku.
Nowe centrum nie tylko zintegruje już istniejące kliniki pediatryczne, ale również wzbogaci ich ofertę o kolejne wyspecjalizowane jednostki. Wśród nowych placówek znajdą się m.in.: klinika kardiologii i otolaryngologii dziecięcej, alergologii oraz leczenia mukowiscydozy, urologii dziecięcej, centrum leczenia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, a także dziecięcy oddział ratunkowy, blok operacyjny i oddział intensywnej terapii.
Rozbudowa PCMD umożliwi także rozszerzenie zakresu działalności poradni dziecięcych oraz utworzenie nowych, obecnie deficytowych jednostek – takich jak poradnia genetyczna, diagnostyki prenatalnej czy chorób zakaźnych. Inwestycja ta ma na celu stworzenie kompleksowego ośrodka diagnostyczno-leczniczego, odpowiadającego na rosnące potrzeby zdrowotne najmłodszych pacjentów z całego regionu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.