Reklama

Seniorzy mają zostać w domach! Prawo "pisane na kolanie"

Opublikowano:
Autor:

Seniorzy mają zostać w domach! Prawo "pisane na kolanie" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki mówił o zaleceniach dla seniorów, aby nie wychodzili z domów. Jednak już tekst rozporządzenia jest tak skonstruowany, że mamy de facto zakaz poruszania się osób powyżej 70 roku życia, z trzema wyjątkami.

Od 24 października w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia. Specjaliści i dziennikarze ponownie jednak wskazują na wadliwie skonstruowane prawo.


Czytaj także:


 

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zaapelował do osób powyżej 70. roku życia, żeby w miarę możliwości nie wychodziły z domu z powodu pandemii koronawirusa.

Co innego było mówione, a co innego jest w Dzienniku Ustaw

Opublikowano późnym wieczorem w piątek, rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. I od razu pojawiły się pytania, bo możemy tam przeczytać, że tak naprawdę seniorzy zostają w domach.

Osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub służbowych;
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego;
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Rząd nie przewidział kar za złamanie przez seniora nakazu pozostania w domu.

Z pomocą dla seniora

Jednocześnie rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Wiele samorządów wznawia akcje pomocy, tak jak Tarnobrzeg - "W samo południe". Jak poprzednio, zaangażowały się w nią wszystkie tarnobrzeskie Ochotnicze Straże Pożarne. Strażacy każdego dnia w południe ruszą na objazd osiedli podmiejskich. Znakiem, że należy do któregoś domostwa zaglądnąć, że potrzeba jest pomoc, ma być biały materiał wywieszony na bramie. Podobnie jak wiosną, akcja nie ograniczy się wyłącznie do seniorów. 


Czytaj także:


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE