Reklama

Samorządowa "bomba" na koniec roku! Konfederacja rozważa referendum i chce odwołania prezydenta Tarnobrzega!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Dariusz Bożek - prezydent Tarnobrzega.

Samorządowa "bomba" na koniec roku! Konfederacja rozważa referendum i chce odwołania prezydenta Tarnobrzega! - Zdjęcie główne

foto Dariusz Bożek - prezydent Tarnobrzega.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na koniec roku tarnobrzeska liderka Konfederacji Małgorzata Zych zapowiedziała, że jest możliwe ogłoszenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Tarnobrzega - Dariusza Bożka.

Zapowiada się gorąca polityczna wiosna w Tarnobrzegu. Liderka Konfederacji Małgorzata Zycha na łamach portalu tyna.info.pl poinformowała, że rozważane jest przygotowanie referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Dariusza Bożka. Wiele oczywiście zależy od tego jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna.

- W związku z licznymi zaniedbaniami prezydenta, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch lat, na wiosnę, po ustaniu pandemii, będziemy rozważać kwestię zbierania podpisów nad rozpisaniem referendum w sprawie odwołania pana prezydenta Dariusza Bożka, ponieważ nadwyręża on autorytet pełnionego urzędu.

- mówi na łamach tyna.info.pl Małgorzata Zych.

JAK WYGLĄDA CAŁA PROCEDURA?

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić:

  • grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy,
  • statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie,
  • organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy.
Po zebraniu podpisów inicjator referendum powinien przekazać komisarzowi wyborczemu wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z kartami zawierającymi podpisy osób popierających tą inicjatywę i informacją o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym głosowaniu.

O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić włodarza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta.

W ciągu 60 dni od powiadomienia prezydenta miasta należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania.

O terminie referendum decyduje komisarz wyborczy w postanowieniu o jego przeprowadzeniu. Głosowanie powinno odbyć się w dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni od opublikowania postanowienia komisarza o przeprowadzeniu głosowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym albo uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego, uwzględniającego skargę na decyzję komisarza o odrzuceniu wniosku mieszkańców w sprawie referendum lub niedotrzymaniu terminu na rozpatrzenie wniosku.

Referendum jest ważne, jeżeli do urn poszło co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano wójta. Wójt zostanie odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy