Kwalifikacja wojskowa to kluczowy element oceny zdolności do służby wojskowej młodych Polaków. Jak informuje Bartosz Gubernat, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego, do kwalifikacji wojskowej w 2025 r. na Podkarpaciu planuje się wezwać około 14 tysięcy mężczyzn i około 900 kobiet.
Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku – ogłoszona będzie 20 stycznia 2025 r. poprzez obwieszczenie wojewody – zgodnie z treścią § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 roku w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r.
- dodaje.
Kto musi stawić się na komisji?
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2006 roku oraz osoby z roczników 2001-2005, które nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Na komisję wezwane zostaną również kobiety urodzone między 1998 a 2006 rokiem, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które dotąd nie stawiły się do kwalifikacji.
Jak wygląda proces kwalifikacji?
Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się od sprawdzenia tożsamości, następnie kandydaci przejdą badania lekarskie i psychologiczne. Komisja określi zdolność fizyczną i psychiczną do służby wojskowej oraz dokona wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form obowiązku obrony.
Kategorie zdolności do służby
Po przeprowadzonych badaniach komisja przydzieli jedną z czterech kategorii zdolności do służby wojskowej. Kategoria A oznacza pełną zdolność do służby, B - czasową niezdolność, D - niezdolność w czasie pokoju, a E - trwałą i całkowitą niezdolność do służby wojskowej.
Ważne terminy
Kwalifikacja wojskowa potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Wojewoda Podkarpacki ogłosi ją oficjalnie 20 stycznia 2025 roku. Osoby podlegające kwalifikacji otrzymają wezwanie co najmniej siedem dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.
Kto nie zostanie przyjęty do wojska?
Ministerstwo Obrony Narodowej określiło szczegółową listę schorzeń wykluczających ze służby wojskowej. Do najważniejszych przeciwwskazań należą: wzrost poniżej 155 cm z zaburzeniami proporcji budowy ciała, otyłość III stopnia czy przewlekłe choroby skóry znacząco szpecące. Komisja nie przyjmie również osób ze znaczną wadą wzroku, jaskrą, astmą oskrzelową przewlekłą, cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Dyskwalifikujące są także skolioza II i III stopnia oraz wady kręgosłupa upośledzające sprawność organizmu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.