Posiadanie tak zaawansowanego technologicznie sprzętu oznacza techniczne wsparcie brygady na najwyższym poziomie zaawansowania i podniesienie jej zdolności operacyjnych.
Ma to szczególne znaczenie ze względu na jej usytuowanie oraz bycie elementem składowym Komponentu Obrony Pogranicza, co wpłynie na bezpieczeństwo państwa oraz lokalnych społeczności.
Zadania specjalne drona
System wpisuje się w rolę Wojsk Obrony Terytorialnej jako elementu Zarządzania Kryzysowego. Sprzęt będzie wykorzystywany do nadzoru nad infrastrukturą krytyczną i jej zabezpieczeniem przed wrogim oddziaływaniem. Umożliwi też wspieranie działań neutralizujących pożary wielkopowierzchniowe oraz zagrożenie powodziowe przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej.
Współpraca ze Strażą Graniczną
System wesprze Straż Graniczną w zabezpieczeniu granicy przed nieuprawnionym jej przekroczeniem, zarówno lądowym jak i powietrznym. Sprzęt pomoże też w działaniach poszukiwawczych osób w trudnym terenie działania brygady.
Możliwości techniczne systemu
BSP klasy mini FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych w Ukrainie-
mówi ppor. Rafał Laska, oficer prasowy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Sprawdzony na granicy
Od września 2021 roku systemy bezzałogowe są intensywnie wykorzystywane przez Wojska Obrony Terytorialnej w prowadzonej na pograniczu polsko-białoruskim operacji "Silne Wsparcie". Jest to element reakcji władz Polski na kryzys migracyjny na granicy z Białorusią.
System umożliwia prowadzenie obserwacji w dzień oraz z wykorzystaniem termowizji w nocy. Start "z ręki" oraz lądowanie bez konieczności wykorzystania pasa startowego w połączeniu z jego zdolnościami obserwacyjnymi stanowią atuty, dzięki którym z powodzeniem służy przy monitorowaniu wschodniej granicy RP.
Wielozadaniowy system został od podstaw zaprojektowany przez polskich konstruktorów i jest w całości produkowany w Polsce, co potwierdza, że polskie firmy i pracujący w nich inżynierowie stanowią czołówkę światową w tej dziedzinie nadzoru bezpieczeństwa kraju.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.