Reklama

Prof. Aleksander Hall: polska prawica to nie tylko Prawo i Sprawiedliwość

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Prof. Aleksander Hall: polska prawica to nie tylko Prawo i Sprawiedliwość - Zdjęcie główne

Prof. Aleksander Hall spotkał się z czytelnikami w Rzeszowie. | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozmowa z prof. Aleksandrem Hallem, historykiem i publicystą, który niedawno spotkał się ze swoimi czytelnikami w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Promował swoją najnowszą książkę pt. "Anatomia władzy i nowa prawica".

- Jak pan, panie profesorze, ocenia siedem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości?

- Od samego początku rządów Prawa i Sprawiedliwości byłem krytykiem ich wizji państwa oraz sposobu ich działania. Gdy jesienią 2015 roku nastąpiło przejęcie głównych instytucji w kraju, po pierwszych posunięciach, napisałem książkę o tym, co nam grozi. Niestety ta prognoza okazała się trafna. Dzisiaj widzimy jak cyniczny i podszyty hipokryzją jest stosunek obozu rządzącego do Konstytucji, do prawa. Wartości takie jak między innymi patriotyzm, godność narodowa czy tradycja zostały instrumentalnie wykorzystane przez rządzące dziś naszym krajem siły polityczne. 

- A co pan sądzi o polityce zagranicznej tego rządu?

- To jedna z najbardziej zdewastowanych sfer życia Polski, w szczególności polityka europejska. Powiedziałbym, że to polityka nieodpowiedzialna, dyktowana racjami wewnętrznymi, niepohamowaną rządzą panowania nad państwem w całości, a przedstawiana jako walka o suwerenność Polski z instytucjami unijnymi.

To fałszywe kreowanie walki o naszą suwerenność w Unii Europejskiej, podczas gdy te ataki mają na celu tylko i wyłącznie wzmacnianie Zjednoczonej Prawicy w polityce wewnętrznej. 

Działania Zjednoczonej Prawicy prowadzą do alienacji Polski na politycznej mapie Europy. Taka polityka powoduje, że na tej najważniejszej arenie europejskiej jesteśmy izolowani jako kraj, podejrzewani o odejście od podstaw demokracji. Jeśli ten proces będzie postępował, będziemy niezwykle samotni w sytuacji ewidentnego zagrożenia płynącego ze wschodu.

- W swojej najnowszej książce pisze pan także o tym, że ma pan wizję nowej prawicy. Jaka to wizja?

- Polska potrzebuje nowej propaństwowej i demokratycznej prawicy, której przedstawiciele przeciwstawią się wypaczaniu ważnych dla nich idei i wartości. Traktowanie człowieka jako osoby obdarzonej przyrodzoną godnością i niezbywalnymi prawami powinno stanowić fundament ideowej tożsamości prawicy. Jednocześnie szacunek dla osoby ludzkiej nie może prowadzić do jej ubóstwienia. Prawica może czerpać z wielu źródeł, odwoływać się do różnych nurtów ideowych i tradycji. Wskazuję te, które są dla mnie najważniejsze. Uważam, że mogą one kształtować inną, nową prawicę, która służyłaby Polsce.

- Podaje pan także recepty na to, jak powinna postępować prawica. Ma pan nadzieję, że rządzący przeczytają książkę i wyciągną wnioski?

- Każdy autor marzy o tym, aby jego publikacje przeczytało jak najwięcej osób. I ja mam taką nadzieję, że przynajmniej część przeczyta. A czy wyciagnie wnioski? Zobaczymy.

* * * * *

Prof. Aleksander Hall – historyk i publicysta, dr hab. nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, polityk, były działacz opozycji demokratycznej, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, kawaler Orderu Orła Białego, autor m.in.: „Osobistej historii III Rzeczypospolitej” (2011) i „Złej zmiany” (2016). Wykładowca i profesor honorowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. „Anatomia władzy i nowa prawica” to najnowsza książka prof. Aleksandra Halla. W swojej książce Aleksander Hall nie tylko klarownie diagnozuje naszą rzeczywistość polityczną: działania rządu i opozycji, ale przedstawia też rozwiązania, których od kilku lat bezskutecznie poszukają demokraci przejęci kierunkiem polskiej polityki. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy