Reklama

Podkarpacie gościło marszałków z całego kraju. Spotkanie miało formę online

Opublikowano:
Autor:

Podkarpacie gościło marszałków z całego kraju. Spotkanie miało formę online  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Drugie posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, organizowane pod przewodnictwem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla na Podkarpaciu, zdominowane było kwestiami środków z budżetu Unii Europejskiej oraz polityki spójności dla odbudowy europejskiej gospodarki oraz regionów po pandemii koronawirusa.

Zanim rozpoczęła się część merytoryczna zdalnie na Podkarpaciu gości konwentu powitała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Cieszę się, że na obradach tych, które pomimo iż w formie odpowiadającej naszym czasom, podejmowane są tak ważne tematy dotyczące szybkiego i skutecznego zniwelowania skutków obecnej pandemii. To dobrze, że Konwent Marszałów RP pochyla się nad problemami, z którymi boryka się Polska, Europa i świat. Jako przedstawiciele województw mają państwo najlepszą wiedzę jakie działania w poszczególnych regionach są podejmowane, aby przeciwdziałać skutkom pandemii, gdzie i jakie środki finansowe są potrzebne. Ważne jest współdziałanie regionów, dzielenie się doświadczeniami. Współpraca umożliwi nam podjęcie kroków do szybkiej odbudowy naszej, dotychczas tak prężnie rozwijającej się gospodarki. Musimy się nauczyć funkcjonować w nowej rzeczywistości i jak najlepiej w niej odnaleźć – podkreślała wojewoda Ewa Leniart w swym wystąpieniu.    

O roli budżetu UE i Polityki spójności dla odbudowy gospodarki unijnej po pandemii mówił gość obrad konwentu Marc Lemaitre – dyrektor generalny ds. polityki regionalnej i miejskiej w Komisji Europejskiej.

Podkreślał on wagę kompleksowego planu odbudowy, który przygotowała Komisja Europejska, aby pomóc krajom członkowskim podnieść się po problemach wywołanych pandemią koronawirusa.

Swoje wystąpienie rozpoczął od podkreślenia sprawności działania polskich regionów w obliczu problemów, jakie stworzyła pandemia:

Gratuluję sprawności, z jaką zareagowali państwo i państwa województwa na kryzys oraz konsekwencji i tempa w wykorzystaniu środków unijnych na rzecz walki z pandemią i jej skutkami w regionach – mówił Marc Lamaitre.

W swym wystąpieniu skupił się na szczegółach programu pomocy. 

- Unia Europejska i Polska mogą się dobrze rozwijać, jeżeli będziemy sprawnie komunikować się w naszych działaniach. Wiele działań trzeba podjąć, aby powstać z kryzysu i to powstać silniejszymi, możemy to zrobić razem. Chodzi o to, aby proces odbudowy przebiegał w sposób zrównoważony, równy, solidarny i sprawiedliwy we wszystkich państwach członkowskich.

Komisja Europejska przygotowała bardzo świeży plan odbudowy z dodatkowymi środkami, po to aby zebrać więcej zasobów niż te, które przygotowano na samym początku, ponieważ sytuacja tego aktualnie wymaga. Te plan odbudowy ma historyczne znaczenie. Jeżeli chodzi o proporcje to mówimy o podwojeniu środków z budżetu Unii Europejskiej na przestrzeni kolejnych czterech lat – podkreślał Marc Lemaitre.

- Jeżeli chodzi o charakter tego programu to wspólnie będziemy zbierali te środki, będziemy skupiali się bardziej na pożyczkach, niż na wsparciu poszczególnych państw członkowskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE