Reklama

Pierwsze w Polsce ofiaromaty już działają. Gdzie i jak? [FOTO ANKIETA]

Opublikowano: sob, 21 gru 2019 07:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

19 grudnia pisaliśmy o innowacyjnym dla polskiego kościoła rozwiązaniu, jakim jest e-taca. Przeczytasz na ten temat w artykule: Wkrótce zapłacisz w kościele kartą. E-taca przychodzi do Polski?

Dzień później Archidiecezja Lubelska ogłosiła wdrożenie rewolucyjnego eksperymentu, jakim jest... ofiaromat. Zaraz po niej o zainstalowaniu takiego samego urządzenia poinformowała Archidiecezja Krakowska.

20 grudnia w Lublinie pierwszy ofiaromat pojawił się w archikatedrze, a dokładnie w jej przedsionku. Obsługuje go Bank Pekao S.A., a samo urządzenie jest bardzo proste w obsłudze.

- Cieszę się, że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy odwiedzają archikatedrę, by mogli złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz misji albo na rzecz caritas czy na potrzeby kościoła. Dziś Polska bezgotówkowa staje się częścią naszego życia

- powiedział proboszcz archikatedry ks. Adam Lewandowski dla portalu gosc.pl

Ofiarę można złożyć za pomocą karty płatniczej albo telefonu, wybierając wśród kwot: 5, 10, 15 lub 20 zł. Nie wymagają one podania kodu PIN. Większa suma, która także jest możliwa do wybrania, wymaga potwierdzenia - czytamy na portalu gosc.pl

Antoni Magdoń, dyrektor regionu Banku Pekao S.A. zaznaczył, że ofiaromat zainstalowany w lubelskiej archikatedrze jest pierwszym tego rodzaju urządzeniem w Polsce. Dotychczas jedynie w Turynie we Włoszech od tego roku działa podobne urządzenie.

Jak się jednak okazuje taki ofiaromat został ustawiony również 20 grudnia w krakowskich Mistrzejowicach w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego - w Archidiecezji Krakowskiej.

- Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe opcje. Często słyszałem pytanie, czy można płacić kartą, albo pytania gdzie jest bankomat, żeby wypłacić gotówkę; ludzie podczas składki rozkładają ręce i pokazują kartę. Ofiaromat wydaje się wyjściem naprzeciw tej grupie ludzi, którzy nie noszą dziś przy sobie gotówki, tylko używają kart, telefonów lub zegarków. Jako Kościół nie możemy przespać pewnych zmian. Te działania mają nam pomaga

- wyjaśnił ks. Andrzej Kopicz, proboszcz pierwszej parafii w Archidiecezji Krakowskiej, w której stanął ofiaromat. Kolejne powinny pojawić się w kościołach Archidiecezji Krakowskiej na przełomie roku 2019/2020 i jak ten pierwszy, będą wzorowane na podobnych urządzeniach funkcjonujących już w wielu krajach Europy (m. in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech czy na Węgrzech). Tutaj do wyboru są kwoty 1 zł, 2 zł, 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł lub inna kwota. Od strony operacyjnej inwestycję wspiera firma FirstData, światowy lider płatności elektronicznych.

Kiedy pierwszy ofiaromat pojawi się na Podkarpaciu? Ks. Kopicz zauważył, że temat finansów w kościele jest tematem drażliwym - różni ludzie różnie podchodzą do tej sprawy. A jaka jest Twoja opinia?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.