Reklama

Paszporty covidowe już od tego lata? Unia Europejska i Polska nie mówi „nie”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Paszporty covidowe już od tego lata? Unia Europejska i Polska nie mówi „nie” - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dzisiejszym (12 kwietnia) wydaniu dziennika „Rzeczpospolita” czytamy, że Unia Europejska coraz poważniej rozważa wprowadzenie tzw. paszportów covidowych. Znamy możliwą datę ich wprowadzenia. Dokument miałby ułatwić podróże oraz korzystanie z kin i stadionów.

"Rzeczpospolita" przekazuje, że Unia Europejska, w tym Polska, uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania do 25 czerwca br. zaświadczeń cyfrowych, które miałyby umożliwić osobom zaszczepionym podróżowanie, udział w wydarzeniach sportowych oraz wejście do kin. 


- Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej. 

– mówi dla „Rzeczpospolitej” urzędnik z kancelarii premiera.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że tego typu rozwiązanie będzie forsowane przez kraje, w których turystyka stanowi lwią część przychodów dla gospodarki. Wśród takich krajów należy wymienić Włochy, Hiszpanię, Grecję, Chorwację oraz Bułgarię. 

Dyskusja na temat paszportów covidowych ma od wielu miesięcy toczyć się na forum grupy roboczej Rady UE

- Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały COVID-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie.

- przekazuje dziennik. 

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia  potwierdziło, że Polska bierze udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych.

O wprowadzeniu paszportów covidowych w formie "cyfrowych zielonych przepustek" informowała jeszcze w marcu br. przewodnicząca komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 1, 2021


ZOBACZ TAKŻE: Ekipa Katarzyny Dowbor pomaga na Podkarpaciu


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy