Reklama

Za spacer z psem możesz zapłacić 500 zł mandatu!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Za spacer z psem możesz zapłacić 500 zł mandatu!  - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd wprowadza nowe przepisy. Nowelizacja rządowego rozporządzenia z 26 marca 2021 r. przewiduje, że 500 zł kara grzywny może został nałożona na opiekuna psa podczas spaceru. Chodzi o "utrzymaniu zwierzęcia". Przepisy zaczęły obowiązywać 10 kwietnia.

Okazuje, że nawet nieprawidłowo przeprowadzony spacer z psem może zakończyć się dla nas mandatem. 10 kwietnia w życie weszły przepisy, które jasno wskazują, że za niezachowanie zwykłej lub nakazanej staranności właścicielowi psa może grozić kara od 50 do 250 zł. W praktyce dotyczą one sytuacji, w której nasze zwierzę biega poza ogrodzeniem lub w miejscu publicznym.


Dużo większy, bo 500 zł mandat może czekać na właścicieli psów, które swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeżeli takie zwierzę przebywa na nieogrodzonej posesji, pozostawione jest bez opieki w miejscu publicznym, a nawet spaceruje bez smyczy, to policja ma prawo nałożyć na nas karę grzywny. 

- W przepisach nie sprecyzowano, o jakie zwierzęta chodzi. Wobec powyższego nie ma znaczenia tu chociażby rasa psa i tzw. wykaz psów uważanych za agresywne. Nie miałoby to większego sensu, gdyż wiele psów, które wykazują agresję nie jest rasowa, albo jest jedynie w tzw. typie rasy.

- czytamy w dzienniku Rzeczpospolita

Sytuacja wydaje się kuriozalna, ponieważ nawet jeśli pies nie jest nauczony zasad posłuszeństwa i nie reaguje na nasze komendy, to policjanci mogą uznać to za stwarzanie zagrożenia, zatem właściciele czworonogów, aby w pełni bezpiecznie i bez obaw o nałożenie mandatu mogli spacerować z psami, muszą mieć je na smyczy, a nawet w kagańcu, niezależnie od rasy. 

Konsekwencje czekają także na tych, którzy bez odpowiedniego zabezpieczenia podróżują z psem komunikacją miejską oraz nie zabezpieczyli posesji, z której zwierzęciu udało się wydostać.

Powyższe zmiany zostały wprowadzone nowelizacją rządowego rozporządzenia z 26 marca 2021 r. Chodzi o zmianę rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń  oraz nowelizacja rozporządzenia określającego wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy