Reklama

Nowy system naliczania płatności w komunikacji miejskiej z opóźnieniem

Opublikowano:
Autor:

Nowy system naliczania płatności w komunikacji miejskiej z opóźnieniem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do wprowadzenia nowego systemu obsługi płatności za przejazd w kasownikach miało dojść na przełomie sierpnia i września. Okazuje się, że sezon urlopowy pokrzyżował plany w Zarządzie Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

System Mass Transit Transaction umożliwi mieszkańcom Rzeszowa płatność za przejazd komunikacją miejską za pomocą karty płatniczej oraz m.in. smartfona i smartwatcha. Cena ma być dostosowana do sposobu podróżowania, gdyż system ma zliczać liczbę przyłożeń karty do specjalnie oznaczonych kasowników i na koniec dnia ściągać odpowiednią kwotę z naszego konta. Kartę lub urządzenie będziemy musieli przykładać po wejściu i wyjściu z autobusu.


- Będziemy pierwszym miastem w Europie, które decyduje się na wprowadzenie tego typu rozwiązania.


- wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektorka ZTM-u.

Praktyczne działanie

Warto zaznaczyć, że to system ma decydować jaka forma biletu będzie dla nas korzystniejsza. Przykładowo, jeżeli w ciągu godziny skorzystamy z czterech autobusów, to system nie powinien policzyć czterech osobnych biletów jednoprzejazdowych lecz wybierze dla nas bilet 60-minutowy. Odpowiednia kwota, podsumowująca cały dzień, ma być ściągana raz dziennie, około północy.   

Wraz z pojawieniem się nowego systemu, rodzi się wiele wątpliwości. Pierwszą z nich jest sprawa związana z ewentualnymi kontrolami pasażerów. ZTM zapewnia, że kontrolerzy biletów zostaną wyposażeni w nowe urządzenia, dzięki którym sprawdzą czy dany pasażer wsiadając do autobusu przyłożył kartę płatniczą lub inne urządzenie. 


– Kontrolerzy będą mieli certyfikowane terminale płatnicze, które sprawdzą czy pasażer przyłożył swoją kartę płatniczą wchodząc do autobusu. 


- przekonuje Tomasz Wesołowski, zastępca dyrektora ZTM-u

Gdy pasażer zostanie poddany kontroli będzie musiał przyłożyć swoją kartę lub urządzenie typu „smart” do terminalu, dzięki czemu kontroler sprawdzi czy dana osoba nie podróżuje „na gapę”.

Będą opóźnienia

W nowy system mają zostać zaopatrzone prawie wszystkie autobusy rzeszowskiej floty miejskiej. Nie znajdziemy ich w starych pojazdach, gdzie znajduje się jeden kasownik na cały pojazd. Pierwotnie była mowa o tym, że system Mass Transit Transaction będzie dostępny już pod koniec sierpnia. Okazuje się, że termin trzeba zmienić. Powód? Sezon urlopowy. 


- Sezon urlopowy się wydłuża. Możliwe, że będą pierwsze testy, ale u nas wewnętrznie. Będzie nam bardzo ciężko to wprowadzić do końca sierpnia. Robimy co możemy.


- tłumaczy Tomasz Wesołowski

Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy, że wprowadzenie nowego systemu nic ich nie kosztuje. Poza Rzeszowem w procesie uruchomienia systemu uczestniczy pięciu partnerów, to eService, Visa, BTech, R&G PL oraz Solveo, zajmujące się technologiami mobilnymi. 
 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE