Reklama

Najsłynniejszy pan młody Powstania Warszawskiego pochodzi z Podkarpacia

Opublikowano:
Autor:

Najsłynniejszy pan młody Powstania Warszawskiego pochodzi z Podkarpacia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ślub Alicji Treutler “Jarmuż” i plutonowego podchorążego Bolesława Biegi “Pałąka” odbył się dwa tygodnie po wybuchu Powstania Warszawskiego. 13 sierpnia powiedzieli sobie sakramentalne "tak". Ale czy wiesz, że najsłynniejszy Pan Młody pochodzi z Podkarpacia?

Jutro, 1 sierpnia, minie 75 lat od rozpoczęcia krwawego powstania. Ginęły dzieci, ginęła młodzież, ginęli cywile i żołnierze. Ale w tej historycznej tragedii było kilka wątków, które powodowały, że choć na moment ci powstańczy bohaterowie zapominali o wojnie, o walce na śmierć i życie. Takim wątkiem był m.in. najsłynniejszy powstańczy ślub. A brał go sanoczanin, plutonowy podchorąży Bolesław Biega "Pałąk". Pan Młody z powstańczej kroniki wywodził się z zasłużonego na Podkarpaciu rodu Biegów.

Ślub odbył się w kaplicy urządzonej w podziemiach kamienicy przy ulicy Moniuszki 11. Pałąk przed ołtarz trafił prosto ze szpitala, bo podczas ataku na Pocztę Polską został ranny. Ślubu udzielił parze ks. kpt. Wiktor Potrzebski “Cord”, który zginął trzy tygodnie później podczas bombardowania. Całą uroczystość nagrał Eugeniusz Lokajski, warszawski fotograf, który przed wojną w Berlinie w 1936 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich. Zajął tam 7. miejsce w rzucie oszczepem. Kronikarz poległ 25 września, półtora miesiąca po ceremonii.

Kim był Pan Młody?

 

Bolesław Biega wywodził się ze starego rodu, osiadłego setki lat temu w Sanoku. Ojciec po zamachu majowym wydawał opozycyjną prasę, a gdy wybuchła II wojna światowa został sekretarzem Rady Jedności Narodowej. Aresztowany przez NKWD i zesłany. Wrócił do Polski, ale opuścił ją ze względu na zagrożenie kolejnym aresztowaniem. Ożenił się Irlandką, Marjorie Thomas, która w 1922 roku urodziła Bolesława. Zmarła, kiedy ten miał dwa lata.

Uczył i wychowywał się w Londynie - tam jego ojciec był sekretarzem polskiej ambasady. Gdy wrócił do kraju, uczył się w prywatnej szkole. Alicję, przyszła żonę, poznał zaraz przed wybuchem wojny. Razem chodzili na tajne komplety i działali w konspiracji. Zdecydowali, że we dwoje wezmą udział w powstaniu, w którym Pałąk dostał serią z automatu w rękę już w pierwszych godzinach walk. Pierwsze dni przeleżał w powstańczym szpitalu.

Pewnego dnia w szpitalu dowódca Bolesława - “Frasza” zapytał Biegę: "No, dlaczego wy się nie pobierzecie?". Następnego dnia o 11 przyszła panna młoda miała się stawić... na swoim ślubie. Ojcowskiego błogosławieństwa udzielił Bolesław senior, mimo, że początkowo był przeciwny. Przekonał go argument, że jutro przecież może ich już nie być.

Para cudem przeżyła powstanie, chociaż śmierć wielokrotnie się o nich ocierała. Zginęli ich najlepsi przyjaciele. Pod koniec kwietnia 1945 udało im się uciec z obozu i dotrzeć do wojsk amerykańskich. Do Polski już nie wrócili. Z Londynu przenieśli się do USA, gdzie Bolesław (teraz już Bill) rozpoczął pracę w międzynarodowym koncernie. Małżeństwo ma pięcioro dzieci oraz całą gromadkę wnucząt i prawnucząt. Często Bolesław, który dziś ma 97 lat, myślami powraca do Sanoka, z którego wywodzi się cała jego rodzina.

 

1 sierpnia Bolesław Biega będzie bohaterem 1. odcinka cyklu, emitowanego w TVP Historia codziennie aż do 3 października w cyklu „Powstanie warszawskie dzień po dniu”. Sanoczanina zobaczymy na ekranie dokładnie, kiedy zamilkną syreny symbolizujące godzinę W.

Na podstawie: www.podkarpackahistoria.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE