Reklama

Na Podkarpaciu mamy dobra sytuację demograficzną!

Opublikowano:
Autor:

Na Podkarpaciu mamy dobra sytuację demograficzną!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkarpackie należy do grupy województw o najkorzystniejszej strukturze wiekowej. Mamy także jeden z najlepszych w Polsce wskaźników ludności w wieku produkcyjnym do ogółu mieszkańców regionu.

Konferencję poświęconą problemom depopulacji zorganizowały wspólnie Główny Urząd Statystyczny, Rządowa Rada Ludnościowa oraz Uniwersytet Rzeszowski.

W sesji otwierającej głos zabrali prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz poseł na Sejm RP, dr hab. Grzegorz Ślusarz prorektor UR oraz dr Dominik Rozkrut prezes GUS.

Podczas sesji plenarnej naukowcy, eksperci i praktycy zajmujący się kwestiami  demograficznymi w Europie dyskutowali na temat zmian o charakterze depopulacyjnym w  stanie i strukturze ludności. Debaty dotyczyły między innymi przestrzennego zróżnicowania procesów depopulacji w Polsce, a także przestrzennego zróżnicowania procesów depopulacji na Słowacji i Ukrainie.           

W debacie poświęconej skutkom depopulacji dla gospodarki przestrzennej wzięli udział między innymi wicemarszałek województwa Piotr Pilch, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, samorządowcy z Podkarpacia oraz przedstawiciele GUS i Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Wicemarszałek Pilch podczas debaty mówił między innymi o korzystnych i mniej korzystnych procesach demograficznych oraz migracyjnych dotyczących regionu a także o realnych konsekwencje społecznych i gospodarczych wynikających z procesów demograficznych.

Świetnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że aby zahamować negatywne tendencje w procesach demograficznych potrzebne będzie bardziej skuteczne niż dotąd stosowanie instrumentów polityki rozwoju lokalnego i regionalnego, wspierających te lokalne środowiska, które w największym stopniu są zagrożone marginalizacją gospodarczą i społeczną – mówił podczas konferencji wicemarszałek Piotr Pilch.

Wicemarszałek Pilch mówił także o działaniach samorządu województwa podejmowanych w obszarze zmian społecznych.  

W przygotowywanej nowej Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2030 zaplanowano Obszar tematyczny II. Kapitał ludzki i społeczny zawierający problematykę wyzwań demograficznych. Dysponujemy instrumentami, które będziemy wykorzystywać, aby rozwijać region i dawać mieszkańcom, zwłaszcza tym młodym, którzy zaczynają swą zawodową drogę, szansę na spełnianie swych ambicji i dobre życie właśnie tu, na Podkarpaciu - mówił w czasie debaty wicemarszałek Piotr Pilch.

Wicemarszałek mówił też o mechanizmach, którymi samorząd województwa wspiera rozwój społeczny regionu, między innymi o zatrudnianiu ludzi młodych poprzez staże oraz środki na podjęcie działalności gospodarczej w ramach RPO WP na lata 2014-2020, o rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w województwie, o wspieraniu i promowaniu ekonomii społecznej. Podkreślał także potrzebę rozwoju instrumentów, które należy wspierać w jeszcze większym stopniu niż dotychczas, a które dotyczą między innymi kwestii kształcenia zawodowego mieszkańców regionu, dostosowania kierunków kształcenia na poziomie wyższym do potrzeb regionalnego rynku pracy czy polityki senioralnej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE