Reklama

Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tęczowej flagi w Rzeszowie nie będzie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tęczowej flagi w Rzeszowie nie będzie - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wraz z innymi prezydentami miast zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich, podpisał Apel o Tolerancję, jednak na złożeniu podpisu się skończyło. Miasto nie zamierza, wzorem innych metropolii, wywieszać na Ratuszu tęczowej flagi.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy Unesco. Ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich, chcąc okazać solidarność z osobami dyskryminowanymi ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, podpisali się  pod apelem, w którym  zwracają uwagę, że wzajemna życzliwość i tolerancja to  podstawa w budowaniu  dobrych relacji międzyludzkich zarówno na poziomie wspólnot lokalnych, jak i międzynarodowym.

- Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.

- czytamy w treści apelu, który poza Tadeuszem Ferencem, podpisało 12 prezydentów miast zrzeszonych w Unii Metropoli Polskich oraz 36 innych samorządowców w kraju. 

Bez flagi i specjalnego oświetlenia

W tegorocznych obchodach biorą udział nie tylko polskie miasta. Do akcji włączyły się także liczne miasta z zagranicy – Londyn, Barcelona, Oslo, Düsseldorf, Praga, Budapeszt, Bratysława, Madryt, Kopenhaga, Gandawa, Birmingham i Reykjavik.

W tym roku niektóre samorządy zdecydowały się symbolicznie podkreślić znaczenie tego święta, specjalnie oświetlając charakterystyczny obiekt w mieście, a także organizując różne wydarzenia towarzyszące. W Białystoku zostanie podświetlona brama Pałacu Branickich, w Warszawie Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski a w Szczecinie trzy „dźwigozaury” – żurawie portowe ze szczecińskiej wyspy Łasztownia. 

Rzeszów takich działań nie zamierzał podjąć. Na Ratuszu nie można dziś było dostrzec tęczowej flagi. Nie będzie też specjalnego podświetlenia budynku. 

- Nie było u nas flagi. Oświetlenia też nie będzie. Rzeszów jest na tyle tolerancyjnym miastem, że nie musimy o tym nikomu przypominać. Prezydent jest prezydentem wszystkich mieszkańców, niezależnie od wyznania, orientacji czy koloru skóry. 

- tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE