reklama

Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tęczowej flagi w Rzeszowie nie będzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tęczowej flagi w Rzeszowie nie będzie - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe. | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wraz z innymi prezydentami miast zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich, podpisał Apel o Tolerancję, jednak na złożeniu podpisu się skończyło. Miasto nie zamierza, wzorem innych metropolii, wywieszać na Ratuszu tęczowej flagi.
reklama

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy Unesco. Ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich, chcąc okazać solidarność z osobami dyskryminowanymi ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, podpisali się  pod apelem, w którym  zwracają uwagę, że wzajemna życzliwość i tolerancja to  podstawa w budowaniu  dobrych relacji międzyludzkich zarówno na poziomie wspólnot lokalnych, jak i międzynarodowym.

- Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.

- czytamy w treści apelu, który poza Tadeuszem Ferencem, podpisało 12 prezydentów miast zrzeszonych w Unii Metropoli Polskich oraz 36 innych samorządowców w kraju. 

Bez flagi i specjalnego oświetlenia

W tegorocznych obchodach biorą udział nie tylko polskie miasta. Do akcji włączyły się także liczne miasta z zagranicy – Londyn, Barcelona, Oslo, Düsseldorf, Praga, Budapeszt, Bratysława, Madryt, Kopenhaga, Gandawa, Birmingham i Reykjavik.

W tym roku niektóre samorządy zdecydowały się symbolicznie podkreślić znaczenie tego święta, specjalnie oświetlając charakterystyczny obiekt w mieście, a także organizując różne wydarzenia towarzyszące. W Białystoku zostanie podświetlona brama Pałacu Branickich, w Warszawie Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski a w Szczecinie trzy „dźwigozaury” – żurawie portowe ze szczecińskiej wyspy Łasztownia. 

Rzeszów takich działań nie zamierzał podjąć. Na Ratuszu nie można dziś było dostrzec tęczowej flagi. Nie będzie też specjalnego podświetlenia budynku. 

- Nie było u nas flagi. Oświetlenia też nie będzie. Rzeszów jest na tyle tolerancyjnym miastem, że nie musimy o tym nikomu przypominać. Prezydent jest prezydentem wszystkich mieszkańców, niezależnie od wyznania, orientacji czy koloru skóry. 

- tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama