Reklama

Ludzie na Podkarpaciu najbardziej długowieczni! [MAPA STATYSTYKI]

Opublikowano:
Autor:

Ludzie na Podkarpaciu najbardziej długowieczni! [MAPA STATYSTYKI] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla wielu byłaby to pewnie nie lada niespodzianka, ale tak - na wschodzie Polski ludzie żyją dłużej. Samo Podkarpacie szczególnie się tutaj wyróżnia, średnia długość życia w naszych powiatach jest jedną z najwyższych w kraju. Co ciekawe mieszkańcy naszego województwa także najrzadziej umierają na nowotwory. Stosunkowo niska jest również śmiertelność z powodu chorób układu oddechowego czy trawiennego.

Według danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wynika, że najbardziej długowieczni są mieszkańcy Polski wschodniej. Zauważalna jest ogólna dysproporcja pomiędzy długością życia kobiet, a mężczyzn, na korzyść tych pierwszych. Niemniej, na Podkarpaciu wszyscy żyjemy bardzo długo względem pozostałej części Polski. Kobiety najdłużej żyją w Białymstoku (84,2 lata), jednak już na drugim miejscu znajduje się... Tarnobrzeg! (ex aequo z powiatem grajewskim na Podlasiu) Tam Panie dożywają sędziwego wieku - 84,1 lat

Prawie we wszystkich powiatach i miastach na prawach powiatu Podkarpacia kobiety żyją ponad 81 lat. Wyjątek stanowią Przemyśl i powiat bieszczadzki, gdzie Panie żyją średnio od 80,5 do 81 lat. Nie wiadomo jednak do końca skąd taka dysproporcja. Najkrócej w Polsce kobiety żyją natomiast w Piekarach Śląskich (77,9 lat).

Zobacz mapę dotyczącą długości życia kobiet:

Jeśli chodzi natomiast o mężczyzn, to żyją oni najdłużej w... Rzeszowie. Średnia długość życia Panów w stolicy Podkarpacia wynosi 77,9 lat. Najkrócej natomiast w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie), bo zaledwie 70,2 lat. Wszyscy Polacy ogólnie, tak kobiety, jak i mężczyźni najkrócej żyją w środkowej Polsce, zwłaszcza w woj. łódzkim. Przyczyny tej dysproporcji nie są do końca znane. Przeważnie to w bogatszych i lepiej rozwiniętych ekonomicznie regionach długość życia jest wyższa, w Polsce natomiast jest bardzo często odwrotnie. 

A co z wyrównaniem średniej długości życia między kobietami a mężczyznami? Cóż, widać w tej kwestii pewną poprawę - Panowie zaczynają żyć coraz dłużej, ale daleko im jeszcze do wyrównania się z poziomem Pań. Naukowcy twierdzą, że w Wielkiej Brytanii na przestrzeni 30 lat, w wielu regionach długość życia kobiet i mężczyzn zrównają się. W Polsce jeszcze do tego daleko, ma na to wpływ wiele czynników, na przykład rynek pracy. Mężczyźni statystycznie częściej giną na miejscu pracy. 

Zobacz mapę dotyczącą długości życia mężczyzn:

Zobacz także wskaźnik przestępczości na Podkarpaciu:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE