6 stycznia Kościół katolicki świętuje Uroczystość Objawienia Pańskiego (Święto Epifanii), zwane potocznie Świętem Trzech Króli, któremu od wielu lat towarzyszą orszaki organizowane w największych miastach kraju. Święto Epifanii jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.
Przyjęta tradycja nakazuje, aby w Święto Trzech Króli w kościołach święcić kredę i kadzidło. W dawnych czasach poświęcano również złoto (chodziło o zapewnienie człowiekowi zdrowia), które z czasem zastąpiono święceniem wody. Z kolei okadzone dymem mieszkanie ma je uwolnic od wszelkich nieszczęść.
Która forma jest poprawna?
Jeżeli chodzi o poświęcenie kredy, to katolicy do dnia dzisiejszego oznaczają ją swoje drzwi. Najczęściej przyjmowaną formą jest zapis "K+M+B", który nawiązuje do Kacpra, Melchiora i Baltazara. Okazuje się, że ich imiona nie są wymienione w żadnej z Ewangelii, zaś legenda o trzech mędrcach powstała dopiero w średniowieczu! W Ewangelii św. Mateusza jest mowa o trzech królach, jednak bez wskazania ich imion.
- Tak, to prawda. Te imiona nie są wymieniane, wynikają z polskiej tradycji.
- tłumaczy ksiądz Krzysztof Gołąbek, proboszcz Katedry Rzeszowskiej.
Choć Kościół katolicki nie piętnuje zapisu "K+M+B", to jednak namawia wierzących do stosowania poprawnej wersji, czyli "C+M+B".
- Bardziej chrześcijańską formą jest skrót "C+M+B", oznaczający Christus manisionem benedicat, czyli Niech Chrystus mieszkanie błogosławi.
- oznajmia ksiądz Gołąbek.
Dodajmy, że powyższy zapis może oznaczać także Christus multorum benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Podkreślmy, że zwyczaj oznaczania drzwi nawiązuje do Księgi Wyjścia (11,1-13,16), kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. Chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą odrzwia swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę.
Nie zapominajmy także o dopisaniu daty. Poprawny zapis ma więc wyglądać następująco: C+M+B+2021. Plusy umieszczone pomiędzy literami oznaczają krzyż.
rafal.bolanowski@korso.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.