Reklama

Kiedy będziesz zaszczepiony przeciw COVID-19? Możesz to obliczyć z pomocą specjalnego kalkulatora

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Kiedy będziesz zaszczepiony przeciw COVID-19? Możesz to obliczyć z pomocą specjalnego kalkulatora - Zdjęcie główne

foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 stycznia rozpoczynają się zapisy do szczepień przeciw COVID-19 w ramach etapu "1". Dowiedz się kiedy to Ty możesz być zaszczepiony!

Specjalny kalkulator najpierw powstał dla Wielkiej Brytanii. Teraz krakowska firma Omini Calculator stworzyła wersję dla Polski. Została ona przygotowana przez lekarkę Aleksandrę Zając i doktorantkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominikę Miszewską. Narzędzie zostało oparte na kolejności opublikowanej w Narodowym Programie Szczepień. Bierze pod uwagę wiek, aktywność zawodową oraz stan zdrowia i na tej podstawie pokazuje minimalną i maksymalną liczbę osób przed Tobą w kolejce, a także wskazuje termin, w którym najprawdopodobniej otrzymasz szczepionkę.

Aby dowiedzieć się, za jaki czas możesz spodziewać się pierwszej dawki szczepienia:

  • Wpisz swój wiek w latach (od 16 do 120). Im jesteś starszy/a, tym szybciej otrzymasz szczepienie.
  • Czy jesteś pracownikiem placówki medycznej (pielęgniarka, lekarka, ale również personel administracyjny i techniczny)? Ta grupa jest bardziej narażona na kontakt z wirusem.
  • Czy jesteś studentką lub pracownikiem uczelni medycznej? Osoby te często przebywają w szpitalu i placówkach medycznych. W związku z tym zostały one uwzględnione wśród szczepionych w Etapie 0.
  • Czy jesteś pensjonariuszem DPS, ZOL lub innego miejsca stałego pobytu? Zaszczepienie wszystkich osób przebywających w domach opieki pozwoli na wizyty krewnych z mniejszym ryzykiem dla mieszkańców.
  • Czy chorujesz na choroby przewlekłe lub jesteś w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego częstego kontaktu z placówkami medycznymi? Szczegółowa lista chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 została opisana powyżej.
  • Czy jesteś w trakcie leczenia immunosupresyjnego? Szczepienia w tej grupie osób nie są aktualnie zalecane - trwające badania kliniczne nie dostarczyły jeszcze danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u nich szczepionek przeciwko COVID-19.
  • Po uzupełnieniu wszystkich pól, kalkulator wyliczy przewidywaną maksymalną liczbę osób, które są w kolejce do otrzymania szczepionki przed Tobą.
Znajdziesz tam również informację, jak długo prawdopodobnie będziesz musiał czekać na szczepionkę. Dane te opierają się na rządowym założeniu 850 000 szczepień tygodniowo i domyślnym wskaźniku chęci szczepień wynoszącym 47%. Jeśli chcesz zmienić te wartości, skorzystaj z trybu zaawansowanego.

Przyjęcie podanych założeń pozwala na wyliczenie terminu, w którym powinieneś otrzymać obie dawki szczepionki oraz dnia, w którym uzyskasz pełną odporność na COVID-19.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy