Reklama

Kto może zarejestrować się w styczniu na szczepienie przeciwko Covid-19?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kto może zarejestrować się w styczniu na szczepienie przeciwko Covid-19? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po 15 stycznia możliwość rejestracji szczepienia przeciw Covid-19 będą miały osoby z tzw. grupy pierwszej, którą stanowią m.in. osoby po 60. roku życia. Co z osobami spoza grup priorytetowych?

W Polsce ruszyły powszechne szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zgodnie z rządowym programem masowych szczepień, pacjentów podzielono na cztery grupy. W trwającym obecnie etapie zero uczestniczą pracownicy służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personelu tych jednostek. 

Kto następny?

15 stycznia rozpoczną się zapisykolejnej grupy priorytetowej na szczepienia przeciw Covid-19. Mowa o osobach powyżej 60. roku życia, pensjonariuszach domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, nauczycielach, służbach mundurowych (w tym żołnierze), a także "osobach bezpośrednio zapewniających funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażonych na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne".

Chęć przyjęcia szczepionki ww. osoby mogą dokonać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, infolinii, u lekarza POZ oraz poprzez stronę internetową. Szczepienia są realizowane w szpitalach, szpitalach rezerwowych, przychodniach POZ oraz u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Zaznaczmy, że od 15 stycznia mają rozpoczać się zapisy dla osób chcących się zaszczepić, a nie będących w grupach priorytetowych. Dostępny będzie formularz, za pomocą którego zgłosimy chęć szczepienia w trzecim etapie. 

Termin szczepień dla osób spoza grup priorytetowych wciąż pozostaje nieznany.

Pozostałe etapy

Przypomnijmy, że w drugim etapie szczepionki dostaną osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, czyli np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory;  albo są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Z trzeciego etapu skorzystają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń. Dopiero w tym etapie mają być zaszczepione osoby dorosłe (powyżej 18. roku życia) z poza grup priorytetowych. W trzecim etapie szczepieni będą również obcokrajowcy posiadający prawo do stałego lub czasowego pobytu i wykonujący pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy