Reklama

Inwestycja roku: Gdzie są te miliony maseczek ze Stalowej Woli? Wiemy na jakim etapie są prace w szwalni!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Inwestycja roku: Gdzie są te miliony maseczek ze Stalowej Woli? Wiemy na jakim etapie są prace w szwalni! - Zdjęcie główne

foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowoczesna hala w Stalowej Woli, rządowy projekt #PolskieSzwalnie, produkcja sięgająca 30 milionów maseczek ochronnych i medycznych miesięcznie - tak było jeszcze w kwietniu 2020 roku. Co się wydarzyło od tamtej pory? Niezbyt wiele, bo teraz mówimy o "szwalni widmo".

W marcu 2020 roku prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny ogłosił realizację wielkiego projektu, który miał być po pierwsze: odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie maseczek ochronnych w związku z pandemią koronawirusa, a także po drugie: krokiem wspomagającym gospodarkę w naszym regionie. Szwalnia maseczek w Stalowej Woli od blisko roku nie rozpoczęła masowej produkcji.

CZYTAJ TAKŻE:

Roztaczano wizję ogromnej szwalni, która miała produkować miliony maseczek. I co się dzieje z ogromną inwestycją? Najpierw jaki mamy stan faktyczny według doniesień prasowych. Ostatnie informacje pochodzą głównie z października 2020 roku, kiedy to posłanki Koalicji Obywatelskiej Mirosława Nykiel oraz Maria Małgorzata Janyska stwierdziły, że konieczna jest poselska kontrola tej inwestycji. Wniosków po tej kontroli brak, ale jesienią 2020 roku wiadomo było, że "finalizowany jest etap przygotowania do budowy clean roomu."

- Proces przygotowania do seryjnej produkcji maseczek wiąże się z uzyskaniem odpowiednich certyfikatów od Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego czy Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. O zakończeniu tych prac będziemy informować na bieżąco.

- mówił wtedy Michał Florysiak z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

SKOŃCZY SIĘ PANDEMIA, A SZWALNI NIE BĘDZIE?

Wcześniej Agencja powtarzała, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Kolejne etapy według zapewnień firmy wyglądały w następujący sposób:

- etap pierwszy polegał na zakontraktowaniu przez ARP S.A. zamówionych maszyn.

- etap drugi to montaż i integracja dostarczonych linii produkcyjnych.

- etap trzeci – wykonanie projektu i budowa czystego pomieszczenia, clean roomu.

Koszt inwestycji nie jest znany, bo ARP S.A. zasłania się tajemnicą handlową. Pandemia koronawirusa dobiegnie do końca, a szwalnia w Stalowej Woli będzie "zakładem widmo".

TESTY I REGAŁY

Postanowiliśmy zatem dowiedzieć nieco więcej w samej Agencji Rozwoju Przemysłu i zapytaliśmy: na jakim etapie jest ta inwestycja, czy uruchomiona została produkcja, jeśli tak to ile maseczek dziennie jest produkowanych i gdzie one potem trafiają? Jeśli nie, to jaka jest przyczyna? Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

- Celem powstania infrastruktury do produkcji maseczek w Stalowej Woli było zabezpieczenie interesu państwa na wypadek braku bądź trudności związanych z dostępnością masek medycznych, FFP2 oraz FFP3. Odebranych zostało 9 linii produkcyjnych (4 linie produkcyjne maseczek medycznych typ I i II, 4 linie produkcyjne maseczek FFP2, 1 linia produkcyjna do produkcji maseczek FFP3), zatrudnieni zostali pracownicy. Po zakończonych testach maszyn, trwają dalsze prace nad uruchomieniem produkcji. Obecnie wdrażany jest elektroniczny system magazynowy, a hala wyposażana jest w regały wysokiego składowania. Przygotowywane oraz wdrażane są niezbędne procedury. Dopinamy umowy. Docelowo planowana produkcja ma wynieść miesięcznie ok. 20 mln maseczek medycznych i 8,5 mln masek o podwyższonej jakości.

- napisał Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy ARP S.A.

Blisko rok od ogłoszenia zakład wciąż nie może działać "na pełnych obrotach". Poprosiliśmy o doprecyzowanie odpowiedzi i uzupełnienia informacji o kwestie zatrudnienia.

Do sprawy wrócimy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy