Reklama

Ile kosztują lekcje religii? Poznaj dokładne dane z Podkarpacia [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ile kosztują lekcje religii? Poznaj dokładne dane z Podkarpacia [MAPA] - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce rodzice masowo decydują się wypisywać dzieci z zajęć religii. Tymczasem organizatorzy akcji "Świecka szkoła" sprawdzili, ile kosztują te lekcje poszczególne regiony. Stworzyli interaktywną mapkę, która wskazuje oficjalne wartości podane przez samorządy.

Jednym z popularnych haseł wyszukiwanym w internecie wraz z początkiem roku jest pytanie "jak wypisać dziecko z religii?". Taką decyzję podejmuje obecnie wielu rodziców, którzy nie zgadzają się na przekazywanie katolickich wartości w szkołach. Niektórzy dopatrują się w zajęciach politycznych podtekstów.

Jedną z organizacji, która przygląda się tematowi bliżej, jest "Świecka szkoła". Obywatelska inicjatywa ustawodawcza postuluje, aby lekcje organizowane były jedynie po zebraniu grupy rodziców wyrażających taką chęć. Ponadto domaga się, aby przedmiot ten był umiejscowiony na pierwszym lub ostatnim miejscu w planie.

Ta sama organizacja, która namawia rodziców do wypisywania uczniów z zajęć religii, wystąpiła do samorządów w całej Polsce o przekazanie informacji o tym, jakie wydatki wiążą się z ich organizacją.

Na uruchomionej do tego celu stronie internetowej możemy sprawdzić kwoty przeznaczane na ten cel. Dane przedstawione są w formie interaktywnej mapy, której zawartość zmienia się w zależności od wybranego kryterium. Stworzony został podział na województwa, gminy, miasta, koszt na jednego ucznia w danym rejonie, koszt na mieszkańca oraz wydatki gminy. Przedstawione wartości dotyczą roku szkolnego 2019/2020.

- Dane udało się zebrać od 81 procent gmin z całej Polski. Każdy może kliknąć w swoją miejscowość i sprawdzić... a potem porównać to z Budżetem Obywatelskim, którego wartość często jest zbliżona bądź nawet niższa.

- pisał na swoim profilu facebookowym Paweł Nijakowski, który jest zwolennikiem i lokalnym członkiem akcji "Świecka szkoła".

GDZIE JEST NAJDROŻEJ?

W samej Warszawie ubiegłoroczny budżet na prowadzenie lekcji religii pochłonął 48 milionów złotych. W powiecie jarosławskim wartość ta wyniosła ponad 1,3 miliona złotych. W powiecie mieleckim było to ponad 1,5 miliona złotych, a w powiecie jasielskim - 1,1 mln zł.

Sprawdzamy dalej dane dotyczące Podkarpacia. Powiat stalowowolski to ponad milion złotych na ten cel. Ponad 900 tysięcy złotych przekazuje na religię powiat sanocki. Z kolei powiat rzeszowski - ziemski to kwota 550 tys. zł.

Na drugim biegunie mamy choćby powiat przemyski-ziemski. Tutaj na religię przeznaczono zaledwie... 90 tysięcy 352,84 złote, co daje na mieszkańca kwotę 1,22 zł. Małe sumy pieniędzy dotyczą również powiatów bieszczadzkiego (199 tysiące zł), leskiego (248 tys. zł), kolbuszowskiego (272 tys. zł), tarnobrzeskiego-ziemskiego (287 tys. zł).

Mapa pozwala także sprawdzić dane finansowe dotyczące gmin. Rzeszów odmówił udzielenia takiej informacji, a "Świecka szkoła" szacunkowo - na podstawie wymiaru etatów - podaje, że kwota przeznaczona na religię to 8,7 mln zł!

POZOSTAŁE NAJWIĘKSZE MIASTA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO:

 • STALOWA WOLA - 1,9 mln zł
 • PRZEMYŚL - 2,8 mln zł
 • MIELEC - 1,4 mln zł
 • KROSNO - 2,8 mln zł (odmowa udzielenia informacji - koszt szacunkowy)
 • DĘBICA - 1,4 mln zł
 • TARNOBRZEG - 1,9 mln zł
 • SANOK - 882 tys. zł
 • JASŁO - 968 tys. zł
 • JAROSŁAW - 953 tys. zł
 • NISKO - 502 tys. zł
 • ŁAŃCUT - 904 tys. zł
 • KOLBUSZOWA - 850 tys. zł
 • ROPCZYCE - 683 tys. zł
 • SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI - 815 tys. zł

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy